Druk offsetowy czy cyfrowy?

Druk offsetowy czy cyfrowy?

Jeśli planujesz skorzystać z usług drukarni, możesz spotkać się z dwoma najbardziej popularnymi rodzajami druku. Zastanawiasz się, który wybrać: offsetowy czy cyfrowy? Poznaj cechy obu wariantów i podejmij decyzję dostosowaną do twoich potrzeb i oczekiwań.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Warto mieć świadomość, że wybór konkretnego rodzaju druku w dużej mierze zależy od wielkości nakładu. To on jest zwykle czynnikiem decydującym w większości przypadków.

Druk offsetowy, czyli co?

Druk offsetowy stanowi technikę tzw. druku płaskiego. W praktyce oznacza to, że elementy drukujące i elementy niedrukujące matrycy znajdują się na tym samym poziomie. Technicznie rzecz ujmując, w druku offsetowym można zaobserwować zjawisko wzajemnego odpychania się czynnika drukującego i czynnika niedrukującego. 

Offset uważa się za jedną z szybkich i tańszych metod drukowania, która pozwala na uzyskanie dużej liczby „odbitek”. Dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku sporych nakładów – będzie to po prostu bardziej korzystne finansowo oraz sprawniejsze. Drukowanie offsetowe będzie jednak opłacalne w przypadku, gdy do wydrukowania jest ponad 1000 egzemplarzy w drukowaniu arkuszowym i ponad 10 000 egzemplarzy w drukowaniu zwojowym.

Do zalet druku offsetowego zaliczyć można również lepszą jakość druku. Ponadto należy zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania kolorów dodatkowych, np. złota, srebra czy kolorów z palety PANTONE. 

Z uwagi na specyfikę offsetu druk ten sprawdzi się w przypadku drukowania ulotek, plakatów, opakowań, gazet, książek, papierów firmowych, map. 

Wady i zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy to technika, która pozwala na druk bezpośrednio z pliku elektronicznego, np. w formacie pdf, doc, itp.

Do walorów druku cyfrowego można zaliczyć między innymi:

  • stosunkowo niski koszt drukowania niewielkich nakładów,
  • możliwość wykonania druków spersonalizowanych,
  • krótki czas oczekiwania na realizację zlecenia – możliwość drukowania „od ręki”.

Ponadto istnieje możliwość wykonania druku na różnych podłożach i w dość szerokim przedziale gramatury. 

Chociaż druk cyfrowy ma wiele zalet, nie jest pozbawiony również wad. Na niekorzyść tej techniki przemawia nieco gorsza jakość wydruku. Jest jednak ona na tyle dobra, że wcale nie trzeba rezygnować z tego rodzaju druku. 

Jakie rozwiązanie wybrać?

Zanim wybierzesz konkretną technikę drukowania, musisz wziąć pod uwagę dwie kwestie: wielkość nakładu oraz jakość obrazu.

Jeśli chodzi o wysokość nakładu:

  • do 1000 egzemplarzy – druk cyfrowy
  • od 1000 do 10 000 egzemplarzy – druk offsetowy arkuszowy
  • powyżej 10 000 egzemplarzy –  offset zwojowy

Jeśli chodzi o jakość obrazu:

  • zwykła rozdzielczość, elementy kreskowe i tekst – druk cyfrowy
  • wysoka rozdzielczość, liczne aple - druk offsetowy.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki rodzaj druku wybrać, zdaj się na profesjonalną drukarnię. Poproś o pomoc w wyborze odpowiedniej techniki, która będzie dostosowana do twoich wymagań oraz budżetu. 

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz