Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto spisać testament u notariusza? Jak to zrobić? Poradnik

Dlaczego warto spisać testament u notariusza? Jak to zrobić? Poradnik

Teoretycznie, by testament był ważny, wystarczy spisać go ręczne i podpisać. Niestety, jeśli tak postąpimy, nie mamy gwarancji, że nasza ostatnia wola zostanie wykonana. Po pierwsze, po naszej śmierci bliscy mogą mieć problem ze znalezieniem tak spisanego testamentu, po drugie, w przypadku sporów, mogą próbować go podważyć. Dlatego znacznie pewniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest spisanie testamentu u notariusza.

Pomyśl o swojej ostatniej woli

Testament jest bardzo ważny. Daje nam możliwość decydowania o rozporządzaniu majątkiem po naszej śmierci. Dlatego powinniśmy pomyśleć o jego spisaniu, jeśli tylko dysponujemy jakimiś dobrami, które chcielibyśmy komuś przekazać. Oczywiście, w Polsce działa też prawo spadkowe, które reguluje, komu przysługują prawa do majątku po zmarłym, jednak w testamencie możemy zamieścić niestandardowe wytyczne i uwzględnić kogoś, kto w normalnych warunkach nie miałby praw do spadku po nas – na przykład kogoś spoza rodziny. Testament możemy spisać samodzielnie – prawo daje nam taką możliwość. Ważne, by był spisany odręcznie, podpisany i opatrzony datą. Musimy mieć przy tym świadomość, że choć teoretycznie taki testament ma moc prawną, to stosunkowo łatwo go podważyć. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza ostatnia wola nie zostanie zlekceważona, lepiej zdecydować się napisanie testamentu u notariusza – na przykład w Kancelarii Notarialnej Agata Banasik Notariusz.

Spisanie testamentu notarialnego

Decydując się na spisanie testamentu u notariusza, zyskujemy spokój ducha. Taki dokument nigdy nie zaginie. Do wizyty u notariusza nie musimy się nawet szczególnie przygotowywać. Ważne, byśmy wiedzieli, co w takim testamencie chcemy zawrzeć. Koniecznie musimy też mieć ze sobą dokument tożsamości. Pamiętajmy także o wcześniejszym umówieniu wizyty – nie możemy wejść do kancelarii notarialnej spontanicznie, bo notariusz musi się przygotować do spotkania z nami. Sporządzenie testamentu jako aktu notarialnego jest niedrogie – opłata za taką usługę wynosi 50 złotych. Dlatego warto się na to zdecydować nie tylko wtedy, kiedy posiadamy większy majątek. Taki testament jest gwarancją, że nasza ostatnia wola nie zostanie podważona – zainwestujmy w niego szczególnie wtedy, kiedy nasi spadkobiercy pozostają w konflikcie. Taki testament jest spisywany przez notariusza – my tylko dyktujemy mu swoje oświadczenie woli. Testator precyzuje, komu może być wydany wpis testamentu. Otwarcie testamentu ma miejsce dopiero po śmierci testatora, przed otwarciem postępowania spadkowego.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz