Artykuł sponsorowany

Czy można rozsypać prochy zmarłego? Zasady kremacji zwłok w Polsce

Czy można rozsypać prochy zmarłego? Zasady kremacji zwłok w Polsce

Zamiast tradycyjnego pochówku coraz częściej decydujemy się na kremację zwłok. Najczęściej taki rodzaj pochówku wynika z ostatniej woli zmarłego. Jak przebiega kremacja? Czym taka ceremonia różni się od zwykłego pogrzebu? Na co pozwala, a czego zabrania w związku z tym polskie prawo? Zasady, które panują w Polsce, znacznie różnią się od tego, co możemy oglądać na przykład w amerykańskich firmach.

Wypełnij wolę zmarłego

Jeśli bliska nam osoba, która zmarła, za życia mówiła o tym, jak chciałaby, by ją pochowano, powinniśmy uszanować jej wolę. Jeśli tego nie zrobimy, przez całe życie mogą nam towarzyszyć wyrzuty sumienia, że nie spełniliśmy jej ostatniej prośby. Oczywiście nie każda prośba jest realna, jeśli jednak zmarły, zamiast tradycyjnego pochówku, życzył sobie po prostu kremacji, nie powinniśmy mieć większego problemu w tym, by taki pogrzeb zorganizować – zwłaszcza, że kremację oferuje coraz więcej działających w Polsce zakładów pogrzebowych.

Specjalizujemy się w kompleksowej organizacji pogrzebów na tereniecałej Polski. Dysponując zarówno specjalistycznym transportem, jak i fachowym i zdyscyplinowanym zespołem pracowników. Jesteśmy gotowi wykonać każde, nawet nietypowe zlecenie – podkreśla właściciel zakładu pogrzebowego Ciepierscy - Gloria. Całodobowe usługi pogrzebowe.

Kremacje zdarzają się coraz częściej, trzeba jednak pamiętać, że prochy zmarłego nie mogą zostać rozsypane – choć takie pożegnanie ze zmarłym to dość popularny motyw w zagranicznych książkach i w filmach, to polskie prawo zabrania rozsypywania prochów pod groźbą surowej kary – aresztu lub grzywny. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem prochów nie można rozsypywać, ustawodawca przewiduje jednak możliwość ich zatopienia w morzu.

Zadbaj o formalności

Żeby doszło do kremacji zmarłego, do zakładu pogrzebowego musimy dostarczyć jego akt zgonu oraz podpisaną przez niego lub przez członków najbliższej rodziny zgodę na spopielenie zwłok. Przed kremacją zwłoki są przygotowywane tak samo, jak do tradycyjnego pochówku – także są myte, malowane i elegancko ubierane oraz umieszczane w trumnie. Przed kremacją często odbywa się mała uroczystość dla najbliższej rodziny. Mamy wtedy czas, by po raz ostatni zobaczyć zmarłego i by się z nim pożegnać. Trumna przeznaczona do kremacji pozbawiona jest ozdób i elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie w czasie procesu kremacji.  Skremowanie zwłok trwa około 2 godzin. Kiedy ciało zostanie spopielone, prochy zostają umieszczone w urnie, która następnie powinna trafić na cmentarz. Urna nie musi być zakopana – może też zostać umieszczona w kolumbarium. Na cmentarzu odbywa się druga ceremonia, która nieco bardziej przypomina tradycyjny pochówek.

Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz