Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie?

Co warto wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie?

Wspólnota majątkowa istniejąca między małżonkami ustaje w momencie uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Wspólność majątkowa małżeńska może również powstać wcześniej na mocy umowy stron o u stanowienie rozdzielności majątkowej, zawartej przed notariuszem. W jej miejscu pojawia się wówczas ustrój rozdzielności majątkowej. Ważne, że ustanie wspólności majątkowej nie jest równoznaczne z tym, że wspólny majątek małżonków przestaje istnieć – wciąż należy on do obojga małżonków, jednak zmienia się jego charakter. Sprawdźcie co powinniście wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie.

Wspólnota majątkowa

O ile para przed ślubem nie zdecydowała się na podpisanie intercyzy, to w momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje między mężem a żoną wspólność majątkowa. Znaczy to, że cały dorobek obojga w czasie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym. W przypadku, gdy para decyduje się na rozwód, to po jego przeprowadzeniu wspólność majątkowa przestaje obowiązywać, a byli małżonkowie mogą dokonać podziału majątku.

-Rozwodząca się para może podzielić się majątkiem korzystając z pomocy notariusza, o ile obie strony są zgodne co do tego, jak podział ma wyglądać. Jeśli natomiast nie potrafią się dogadać w tej kwestii, to majątek dzielony jest na rozprawie sądowejtłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Kancelarię Adwokacką Pietkiewicz&Sankowski.

Najbardziej korzystne rozwiązanie

Kiedy dochodzi do podziału majątku para powinna szukać rozwiązania najbardziej dla nich korzystnego. Zwykle prawnicy doradzają polubowne załatwienie sprawy u notariusza. W tym przypadku podział majątku zawiera się w umowie, w której wymienia się wszystkie posiadane dobra materialne, w tym przede wszystkim nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalów mieszkalnych.

Wprawdzie usługi notariusza nie należą do najtańszych, jednak wciąż są niższe od kosztów, które ponieść trzeba w przypadku rozprawy sądowej. Ponadto, korzystając z pomocy notariusza można znacznie przyspieszyć cały proces i szybciej zakończyć ten etap swojego życia.

Wyjątkowo sąd może podzielić majątek stron w wyroku rozwodowym, pod warunkiem, że nie spowoduje to przedłużenia postępowania, co w praktyce oznacza, iż małżonkowie muszą przedstawić zgodny wniosek w tym zakresie.

Podział majątku w sądzie

Jeśli byli małżonkowie nie potrafią ugodowo podejść do sprawy podziału majątku, muszą w tym celu zainicjować kolejne postępowanie przed sądem, tym razem rejonowym. W tym przypadku należy zapłacić wpis sądowy, a często także wymagane jest powołanie biegłego.

Warto mieć świadomość, że sprawy sądowe dotyczące podziału majątku po rozwodzie należą do najdłuższych i najbardziej uciążliwych. Wszystko dlatego, że ustalenie składu majątku oraz jego wycena bywają skomplikowane.

Jak dzieli się majątek?

Przy podziale majątku zwykle stosuje się zasadę, że należy podzielić go po równo. zainicjować kolejne postępowanie przed sądem, tym razem rejonowym.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz