Artykuł sponsorowany

Close Protection czyli bliska ochrona

Close Protection czyli bliska ochrona

Praca w służbach mundurowych czy ochroniarstwie nie należy do najbezpieczniejszych. Wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania i doświadczenia, a także wielu specyficznych cech osobowościowych. Wiele z nich da się wykształcić dzięki specjalistycznym kursom i szkoleniom przygotowującym na niebezpieczne sytuacje, na które może natrafić każda osoba pracująca w jednej ze wspomnianych branż. Istotne jest przede wszystkim, by wspomniane szkolenia stały na najwyższym możliwym poziomie.

Ochroniarz najwyższego szczebla

Nikt nie podejmuje decyzji o powzięciu kariery ochroniarskiej pod wpływem chwili – zwłaszcza, jeśli mówimy o ochroniarstwie najwyższego szczebla polegającym na dbaniu o zdrowie i życie VIP‐a. Obszar ten nazywany jest często „bliską ochroną” lub, z angielskiego, „close protection” i stanowi jedną z najniebezpieczniejszych odmian ochroniarstwa. Karierę w tym kierunku podejmują wyłącznie osoby zdeterminowane, o właściwym profilu psychologicznym oraz odpowiednio przygotowane – np. przez specjalistów z firmy Tactical Risk Group Piotr Makała. Szkolenia związane z close protection obejmują nie tylko merytoryczne i praktyczne przygotowanie do wyzwań związanych z ochroną ważnych osób – dotyczą także psychicznego dostosowania do nieoczekiwanych sytuacji. Można powiedzieć, że uczestnicząc w tego rodzaju kursie – który trwa 14 lub 25 dni w zależności od programu – przygotowujemy się na najgorsze. Zarówno nauka teoretyczna jak i intensywne ćwiczenia praktyczne prowadzone są przez praktyków, profesjonalistów z prawdziwego zdarzenia. Szkolenie jest przeznaczone dla osób wysoce sprawnych fizycznie, posiadających także własne umiejętności z zakresu walki wręcz, prowadzenia pojazdów, posługiwania się bronią palną czy nowoczesnymi urządzeniami.

Wyzwania szkolenia CPO

Szkolenie CPO – czyli Close Protection Operative (dosł. operatorów ochrony bliskiej) – obejmuje swoim zakresem ogromną liczbę mniej lub bardziej ekstremalnych wyzwań. Osoba odbywająca tego rodzaju kurs nauczy się nowych technik jazdy samochodem, działania w formacjach pieszych, walki wręcz czy też sposobów użycia broni w podbramkowych sytuacjach. Również egzamin przyjmuje nietypową, ale właściwą dla tego rodzaju szkolenia formę. Prowadzony jest na zasadach force‐on‐force, czyli symulacji naturalnego środowiska, w którym kursant jest ostatecznie sprawdzany pod kątem całej nabytej wiedzy oraz zdolności. Oczywiście praca ochroniarza nie jest dla każdego, a szkolenie CPO pozwoli na zweryfikowanie oczekiwań oraz własnych umiejętności z twardą rzeczywistością. Jeśli przejdziemy je pomyślnie, możemy czuć się przygotowani do pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz