Artykuł sponsorowany

Charakterystyka procesu termoformowania z tworzyw sztucznych

Charakterystyka procesu termoformowania z tworzyw sztucznych

Wynalezienie i udoskonalenie technologii wyrobu tworzyw sztucznych dało początek nowej erze w przemyśle. Niemal nieograniczone możliwości zastępowania naturalnych surowców materiałem podatnym na formowanie, a jednocześnie trwałym, sprawiły, że trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez plastiku. W jaki sposób uzyskuje on kształt i na czym polega termoformowanie?

Co to są tworzywa sztuczne?

Aby zrozumieć, na czym polega termoformowanie tworzyw sztucznych, trzeba wiedzieć nieco na temat ich pochodzenia, budowy i właściwości. Potocznie mówimy na nie „plastik”. Widzimy jednak, że plastik plastikowi nierówny, ponieważ woreczek foliowy jest cienki, giętki i łatwo się topi oraz rwie, zaś skrzynka na jabłka jest twarda, sztywna, dość ciężka i nie tak podatna na uszkodzenia. Różnice te biorą się po pierwsze z tego, że mamy wiele typów plastiku, a po drugie stąd, że na właściwości przedmiotu z tworzywa sztucznego ma wpływ sposób jego wytwarzania.

Pod względem chemicznym są to substancje złożone z długich łańcuchowatych cząstek – polimerów. W zależności od szczegółów ich budowy uzyskujemy różne właściwości. Tworzywa sztuczne są podatne na działanie wysokich temperatur i pod wpływem ciepła zyskują dużą plastyczność, co umożliwia wykonywanie przedmiotów o praktycznie dowolnych kształtach dzięki termoformowaniu.

Na czym polega termoformowanie i jakie są jego rezultaty?

Termoformowanie to proces produkcyjny, w którym sztywne arkusze folii poddaje się działaniu temperatury, tak aby stały się miękkie i można im było nadać pożądany kształt. Do podgrzewania materiału wykorzystuje się promienniki ciepła na podczerwień. W zależności od rodzaju, grubości arkusza oraz barwy plastiku temperatura mięknienia jest inna, tak samo jak czas ogrzewania.

Jest kilka typów termoformowania. W każdym z nich inny jest czynnik formujący. Trzy najważniejsze to termoformowanie: mechaniczne, ciśnieniowe i próżniowe. Można również mieszać kilka sposobów.

Co można wykonać w ten sposób? Mnóstwo rzeczy. Przede wszystkim jednoelementowe przedmioty, np. butelki czy opakowania, ale też półprodukty, z których robi się bardziej złożone kilkuelementowe przedmioty. Przede wszystkim są to jednak różnego rodzaju opakowania i pojemniki. Producentem wykorzystującym technologię termoformowania jest www.tht.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz