Artykuł sponsorowany

Wały powlekane bez tajemnic

Wały powlekane bez tajemnic

Wały powlekane, jak sama nazwa wskazuje, pokryte są dodatkową warstwą zmieniającą właściwości ich powierzchni. Może to być guma, jednak na niej świat się nie kończy – wyspecjalizowane w wytwarzaniu wałów powlekanych firmy niejednokrotnie oferują setki powłok o różnych właściwościach. Wszystko po to, by spełnić wymagania wynikające ze specyfiki danej branży. Zastosowanie wałów powlekanych jest bowiem niezwykle szerokie i spotkać je można w wielu gałęziach przemysłu.

Gdzie można spotkać wały powlekane?

Wały powlekane występują w wielu dziedzinach przemysłu, stanowiąc przy tym ich niezbędny element. Spotkać je można między innymi w branży drukarskiej, przemyśle tekstylnym i drzewnym, metalurgii, papiernictwie oraz w produkcji tkanin. Bardzo często mają bezpośredni kontakt z wytwarzanym produktem. Dlatego tak istotna jest kontrola powłoki wałów – ważne, by była ona najwyższej jakości. Jednym z producentów wałów powlekanych jest firma Mitex Polska sp. z o.o. Wykorzystując zbierane przez specjalistów z całego świata doświadczenie oferuje ona wały powlekane o różnym przeznaczeniu. Właściwy dobór powłoki to jedno z najważniejszych zagadnień i o pomoc po prostu musimy udać się do specjalistów. Branże przemysłowe wykorzystujące wały powlekane znacznie się od siebie różnią, rządząc się swoimi prawami. Powłoka z gumy naturalnej, syntetycznej, poliuretanu, silikonu, kompozytu…? Dla fachowców z Mitex Polska sp. z o.o. wszystkie ona nie mają żadnych tajemnic.

Najczęstsze zastosowania wałów powlekanych

Szczególnie często spotykamy wały powlekane w poligrafii i drukarstwie. Ich zastosowanie jest powszechne – pomagają w procesie laminacji, lakierowania czy klejenia. Pracują przy tym z mnogą liczbą materiałów, wśród których warto wymienić na przykład materiały samoprzylepne, różnego rodzaju folie, tkaniny techniczne, drewno dekoracyjne czy papiery higieniczne. Warunki pracy wałów powlekanych wykorzystywanych do wspomnianych wyżej celów są zazwyczaj wyjątkowo trudne. Wysokie obroty oraz temperatury, narażenie na środki chemiczne, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne… Powłoki takich wałów muszą być zatem niezwykle odporne. Uczestniczą one także w końcowej obróbce tektury i papieru: przy cięciu, wytłaczaniu, druku fleksograficznym czy wklęsłodruku. Różnorodne wały powlekane są stosowane również w wytwarzaniu tkanin, gdzie biorą udział w każdym etapie procesu produkcyjnego. Tkanie, barwienie, natłuszczanie, powlekanie, pranie, chlorowanie, wykańczanie czy merceryzacja nie mogą się bez nich obyć. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz