Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o wręczaniu kwiatów, czyli kwiatowy savoir-vivre

Co warto wiedzieć o wręczaniu kwiatów, czyli kwiatowy savoir-vivre

Kwiaty towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. W przeszłości pełniły głównie rolę ozdobną, jako oprawa świątyń i ołtarzy, a także  ważnych uroczystości. Od dawna wręczamy je również, aby podkreślić wagę okazji czy jako gest, który ma sprawić przyjemność. Na przestrzeni setek lat ukształtował się swoisty kodeks zasad, jakimi należy się kierować, wybierając kwiaty na różne okazje. Co nakazuje kwiatowy savoir vivre?

Symbolika kwiatów

Kwiaty od dawna już mają przypisaną swoją wymowę. Trudno jednoznacznie wskazać początek kształtowania się tego obyczaju, ale z pewnością jest on bardzo stary. Świadczą o tym obrazy, szkice i zapiski historyczne sięgające jeszcze starożytnego Rzymu. W ówczesnych tradycjach zaślubin do splatania dłoni nowożeńców wykorzystywano girlandy, które symbolizowały wieczne połączenie. W Anglii epoki elżbietańskiej ważną rolę pełnił rozmaryn, a później mirt i kwiaty pomarańczy. Wręczano je młodemu małżonkowi jako symbol wierności i miłości. W lokalnych obyczajach zapisała się też ruta – symbol dziewictwa. Wiankami z tego ziela młode dziewczęta przyozdabiały swoje głowy. Ciekawostką jest, że ruta ma działanie wczesnoporonne, co jest całkowicie sprzeczne z dawną tradycją.

Znaczenie romantyczne kwiaty przyjęły w XVIII wieku. Wówczas ukształtował się zwyczaj wyrażania uczuć za pomocą bukietów i pojedynczych kwiatów ciętych. Jest on kultywowany do dziś, chociaż kwiaty, które oferuje Pająk Łucja. Kwiaciarnia wręczane są też przy innych, także mniej romantycznych okazjach.

Wiele doskonale nam znanych kwiatów ma swoją symbolikę. I tak, na przeprosiny najlepiej wręczyć bukiet maków. Przy oficjalnych okazjach doskonale sprawdzą się gerbery, frezje i anturium. Pozytywne uczucia wyrażają tulipany i lilie, a gorącą miłość – czerwone róże. Warto unikać takich odmian, jak fioletowe irysy, narcyzy czy lawenda. W mowie kwiatów wyrażają one negatywne emocje.

Kwiatowy savoir vivre

Wybór kwiatów stosownych do okazji nie rozwiązuje jeszcze problemu, jaki wiąże się z ich wręczaniem. Szczególnie, gdy wybieramy się do nowych znajomych czy na oficjalną kolację, zastanawiamy się, jak trzymać wiązankę i kiedy ją przekazać. Oto kilka prostych zasad kwiatowego savoir-vivre’u:

  • jeśli jubilatką jest kobieta, a na przyjęcie wybieramy się w parze, kwiaty zawsze wręcza mężczyzna,
  • jeśli kwiatom towarzyszy prezent, wręcza go kobieta – wyjątkiem jest alkohol,
  • jeśli jubilatem jest pan domu, bukiet kwiatów przekazuje mu kobieta,
  • kwiaty zawsze wręczamy, trzymając je główkami do góry,
  • niedozwolone jest dawanie bukietu owiniętego papierem,
  • kwiaty w przejrzystym celofanie możemy wręczyć w opakowaniu,
  • przy powitaniu bukiet trzymamy w lewej ręce, a następnie przekładamy go do prawej i dopiero wówczas wręczamy jubilatowi,
  • niedopuszczalne jest wręczanie bukietu z nieświeżych kwiatów,
  • tradycja nakazuje, aby wiązanka składała się z nieparzystej liczby kwiatów.

Nowoczesne kwiaciarnie oferują również możliwość wysłania bukietu pocztą kurierską. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach wskazane jest załączenie bileciku z kilkoma słowami życzeń. Coraz modniejsze są też kwiaty doniczkowe, które zastępują tradycyjne bukiety. Są one trwalsze i bardzie praktyczne, a nie ustępują pięknem kwiatom ciętym. Szczególnie popularne i zarazem bardzo eleganckie są orchidee w donicach. Na oficjalne okazje można też wybrać anturium, guzmanię, frizeę lub inne egzotyczne rośliny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz