Mikrodermabrazja, peelingi z kwasami — z jakich zabiegów musisz zrezygnować latem?

Mikrodermabrazja, peelingi z kwasami — z jakich zabiegów musisz zrezygnować latem?
Latem, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, jesteśmy narażeni na podrażnienia wywołane opalaniem. Można temu zapobiegać, stosując odpowiednie kremy z filtrem, a także skracając czas przebywania na słońcu. Warto tym samym pamiętać, że istnieją zabiegi kosmetyczne, których nie należy wykonywać przed wyjściem na plażę.

Do zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, których nie powinno się wykonywać przed wyjściem na plażę, należą wszelkiego rodzaju złuszczania naskórka.

Złuszczanie naskórka a opalanie

Mikrodermabrazja to jeden z zabiegów polegających na mechanicznym złuszczeniu naskórka. Jego cel stanowi pobudzenie procesu odbudowy tkanek oraz wzmożenie produkcji kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry.
Z kolei peelingi z kwasami owocowymi stosuje się najczęściej przy występowaniu problemów skórnych, takich jak zmiany potrądzikowe, blizny, przebarwienia lub rozszerzone pory. Również w tym przypadku, podobnie jak przy mikrodermabrazji, chodzi o usunięcie warstwy naskórka. Efektem jest odświeżony wygląd, poprawa kondycji cery i wyrównanie jej kolorytu.

Jak po każdym tego typu zabiegu, skóra może być podrażniona i lekko zaczerwieniona. Taki stan może się utrzymać, w zależności od wrażliwości skóry i intensywności zabiegu, do kilku dni.

Po zabiegach mikrodermabrazji oraz peelingu kwasami nie należy się zatem wystawiać na ekspozycję słoneczną, ponieważ warstwy złuszczonego naskórka są bardziej wrażliwe na promienie słoneczne, szybciej się opalają i w efekcie mogą powstawać przebarwienia oraz nieestetyczne plamy. Ponadto skóra staje się wrażliwsza i może dojść w wyniku jej opalania do podrażnień bądź stanów zapalnych.

Zabiegi laserowe i świetlne

Zabiegi depilacji laserowej, usuwania znamion lub zamykania naczynek mogą powodować czasowe podrażnienia skóry. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim nie należy nadmiernie eksponować skóry na działanie promieni słonecznych, a także warto zrezygnować z wizyty w solarium. Promieniowanie może bowiem wywołać podrażnienie skóry i wystąpienie przebarwień. Sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest stosowanie kremów z wysokim filtrem lub osłanianie partii ciała poddanych zabiegom. Aby nie narazić się na przebarwienia wywołane opalaniem, warto także usuwanie zbędnego owłosienia wykonać kilka dni przed planowanym wyjściem na plażę.

Kosmetyki, których należy unikać przed opalaniem

Do kosmetyków, które nie są wskazane przed opalaniem, należą między innymi perfumy. Zawarte w nich olejki eteryczne mogą bowiem pod wpływem promieni słonecznych powodować podrażnienia i trudne do usunięcia przebarwienia skóry. Z kolei stosowanie ciężkich podkładów i fluidów może doprowadzić do zatykania porów, a w efekcie do wystąpienia zaskórników, wyprysków i ropnych stanów zapalnych. Latem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie lekkich kremów nawilżających. Pozwalają one skórze „oddychać”, a ponadto doskonale uzupełniają niedobór wody, co w zdecydowany sposób poprawia kondycję skóry narażonej na nadmierne wysuszenie (źródło: uroda.wieszjak.polki.pl ).

Latem warto przemyśleć wykonywanie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Mogą one bowiem, w wyniku działania promieni słonecznych, przynieść efekt odmienny od oczekiwanego.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz