Artykuł sponsorowany

„Terroir” jako cecha win francuskich

„Terroir” jako cecha win francuskich

Termin „terroir” na stałe zagościł w słowniku miłośników win. Wywodzi się on z języka francuskiego i może oznaczać glebę, pogodę, klimat, poziom wilgotności, czyli tak naprawdę wszystko, co związane jest z miejscem powstania wina oraz szeroko pojętej lokalności winiarskiej. Na ostateczny rezultat „terroir” ma wpływ kilka istotnych czynników. Przyjrzyjmy się, jakich.

Gleba i położenie winnicy

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na charakter winorośli jest gleba. Najczęściej są to łupki, kreda, glina, żwir, margle czy otoczaki – im bardziej uboga gleba, tym lepiej dla krzewu. Jej konsystencja ułatwia przedostawanie się w głąb niej zarówno ciepła, jak i wody. We Francji prawo zakazuje sztucznego nawadniania winnic oraz ocieplania, dlatego mieszkańcy Doliny Rodanu okładają je płaskimi kamieniami, a winiarze z okolic miasta Orange chronią krzewy przed przymrozkami wykorzystując ciepło nagromadzone w czasie dużego nasłonecznienia. Doświadczeni właściciele winnic wiedząc, jaki wpływ ma gleba na wino, poszukują swoich ulubionych miejsc na uprawę, co przynosi wymierne korzyści w postaci ostatecznego produktu.

Tym samym przechodzimy do położenia winnicy jako drugiego istotnego czynnika „terroir”. Składa się on z typu terenu, jego ukształtowania oraz miejsca położenia. Pod uwagę bierze się również nasłonecznienie stoku oraz odległość od zbiorników wodnych. Słońce pozwala dobrze dojrzeć owocom na krzaku i zapewnić im odpowiedni poziom cukru, co umożliwia podjęcie decyzji o zbiorze w najbardziej właściwym momencie. Zbiorniki wodne są natomiast naturalnym źródłem wody dla krzewów. Nawilżenie terenu zapewnia także bryza znad oceanu, którego bliskość przyczynia się do obfitych i jakościowych zbiorów.

Klimat i pogoda

Na klimat składają się: średnia rocznych temperatur i opadów, nasłonecznienie oraz wilgotność. Jest to kolejny czynnik wpływający na jakość wina. Inne warunki panują w Alzacji, inne w Australii, a jeszcze inne w Argentynie, dlatego każdy szczep ma swoje indywidualne okoliczności wzrostu, dzięki czemu możemy cieszyć się różnymi gatunkami wina, które było produkowane w odmiennym klimacie.

Znaczny wpływ na rocznik wina ma pogoda. Zdarza się bowiem, że owoce nie utrzymają się do planowanej daty zbiorów poprzez nagłe opady deszczu, przez co wyprodukowane z nich wino będzie mało esencjonalne i płaskie, dające wrażenie rozwodnionego – wyjaśnia ekspert wina z portalu winnice.eu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz