Artykuł sponsorowany

Profile sensoryczne i charakterystyka kaw z poszczególnych krajów

Profile sensoryczne i charakterystyka kaw z poszczególnych krajów

Produkcją kawy zajmuje się wiele firm, ale stworzenie doskonałego blendu to wielka sztuka. Popularny czarny napój występuje w różnych odmianach. Kawa produkowana jest z ziaren rosnących na plantacjach w wielu częściach świata i to właśnie miejsce pochodzenia gatunku wpływa na profil sensoryczny kawy, czyli właściwości takie jak słodycz, kwasowość i gorycz, ale też na teksturę, kolor i zapach.

Kawy amerykańskie

Kawowce rosną na plantacjach pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Koziorożca, gdzie ciepły klimat sprzyja uprawie przez cały rok, dlatego najlepsze ziarna  pochodzą z krajów Ameryki Środkowej i Południowej oraz z południowych krańców Ameryki Północnej i Morza Karaibskiego, a także z Afryki. Z jakich krajów amerykańskich pochodzą najpopularniejsze kawy i czym się one charakteryzują?

  • Brazylia – największy na świecie producent kawy może pochwalić się cenionymi gatunkami, takimi jak arabica i robusta, w różnych odmianach, z czego na uwagę zasługuje m. in. słynna Santos Bourbon. Brazylijskie kawy charakteryzują się klasycznym smakiem bogatym w nuty orzechowe, kakaowe i czekoladowe, a także z aromatami toffi, miodu, wanilii oraz melasy.
  • Gwatemala – górskie ukształtowanie terenu oraz bogactwo wulkanicznych gleb determinuje profil sensoryczny kawy gwatemalskiej, która charakteryzuje się kwaskowatością, nutami owocowymi, w tym wiśniowymi, jeżynowymi czy porzeczkowymi oraz aromatem pochodzącym z kwiatowego bukietu. Ponadto profil smakowy tych kaw urozmaicony jest również smakiem czekolady, karmelu czy cynamonu. Przykładem takiego bogactwa smakowego są kawy z regionu Antigua. Odmiany z plantacji położonych w klimacie morskich, czyli nad Pacyfikiem i Morzem Karaibskim, np. w rejonie Coban, wyróżniają bardziej owocowe nuty i mniejszy stopień kwaskowatości.
  • Jamajka – to właśnie z tej położnej na Morzy Karaibskim wyspy pochodzi jedna z najsłynniejszych i najdroższych odmian gatunku Arabica  – Jamaica Blue Mountain, będąca mutacją odmiany Typica. Te wyjątkowe, uprawiane na obszarze pasma górskiego i ręcznie selekcjonowane ziarna charakteryzują się słodkim, owocowym aromatem, a także orzeźwiającymi nutami kwaskowatości.
  • Kolumbia – żyzne gleby wulkaniczne w masywie Andów, gdzie panuje ciepły klimat sprzyjający uprawie kawy praktycznie przez cały rok, pozwalają na produkcję jedynej w swoim rodzaju kawy o charakterystycznym orzechowym aromacie, pełnym i dojrzałym smaku, a także z delikatnymi nutami kwaskowatości. Kawy kolumbijskie sprawdzają się doskonale w napojach z mlekiem, takich jak cappuccino czy caffe latte.
  • Meksyk – w Meksyku znajduje się kilka regionów z plantacjami kawy. Najpopularniejsze to górskie Altura, a także Chiapas. Warto zaznaczyć, że kraj ten słynie z eksportu ziaren przygotowywanych metodą Primo Lavado (prime washed). Na uwagę zasługują też wyjątkowej wielkości ziarna o nazwie Elephant. Kawy meksykańskie wyróżnia pełnia smaku i aromatu. Na ich profil smakowy składa się m. in. czekolada i toffi, a także kwasowość pochodząca z cytrusów.

Kawy afrykańskie

Afrykańskie kraje również dysponują dogodnymi warunkami do uprawy różnych gatunków kaw. Kawy z Afryki są cenione na całym świecie i dostępne w wielu renomowanych palarniach, takich jak np. Coffee Zone. W jakich krajach znajdują się najpopularniejsze plantacje i czym charakteryzują się tamtejsze ziarna?

  • Etiopia – ten afrykański kraj słynie z faktu, iż ziarna zbiera się tam z dziko rosnących krzewów kawowca. Popularne odmiany pochodzące z regionu Sidama wyróżnia owocowo-kwiatowy bukiet, który orzeźwia i silnie pobudza. Z kolei ziarna uznawane za najlepsze pochodzą z prowincji Harrar i posiadają intensywny aromat oraz silne owocowe nuty.
  • Kenia – wulkaniczne gleby i ciepły, górski klimat sprzyjają produkcji kawy z symbolem AA oznaczającym wysoką jakość ziaren. Profile sensoryczne kenijskich kaw różnią się między sobą w zależności od regionu, z którego pochodzą ziarna. Za najbardziej charakterystyczne dla kaw z Kenii uznaje się smaki owocowe, m. in. grejpfrutowe, cytrynowe, limonkowe czy brzoskwiniowe, do tego dochodzi również czarna porzeczka i rabarbar, a także bardziej tropikalne nuty ananasa i mango.

Na uwagę zasługują również inne kawy afrykańskie, pochodzące m. in. z Tanzanii czy Ugandy, gdzie przeważają kawy o charakterystycznej, winnej kwaskowatości i profilu smakowym zbliżonym do profilu kaw z Kenii.

Kraje azjatyckie

Nie należy też zapominać, że popularne gatunki kaw pochodzą również z Azji. Przykładem może być oryginalna i ceniona Kopi luwak - kawa pochodząca głównie z Indonezji. Na uwagę zasługuje również Wietnam, który jest jednym z największych producentów Robusty – gatunku o wyrazistym smaku. Do większych eksporterów kawy należą także Indie. Trzeba jednak zaznaczyć, że przeważająca ilość plantacji azjatyckich nie uprawia ziaren wysokiej jakości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz