Artykuł sponsorowany

Produkcja najlepszej klasy kiełbas

Produkcja najlepszej klasy kiełbas

Polska branża mięsna charakteryzuje się najlepszymi wyrobami różnego rodzaju mięsa, zwłaszcza kiełbas. Są one eksportowane na teren całej Unii Europejskiej, do Rosji i Chin. Najlepsze sklepy mięsne za granicą są zaopatrywane właśnie w produkty polskiego wyrobu. Na ten sukces składa się hodowla zdrowych zwierząt, odpowiednie techniki uboju, a następnie przetwórstwa mięsnego. Poznaj techniki produkcji kiełbas!

Klasyfikacja mięsa

Produkcja kiełbas to bardzo skomplikowany i długi proces przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz tajnych receptur. Najważniejsza jest jednak jakość mięsa, dlatego jego klasyfikacja jest podstawowym etapem. Przy uboju obliczane jest to, ile mięsa stanowić będą kawałki, z których zostanie zrobiona kiełbasa. Najlepsza klasyfikacja mięsa zakłada mięso chude – pozbawione ścięgien i z zawartością tłuszczu na poziomie do 20%! Najwyższa klasa kiełbas to taka, która została przerobiona z jednego rodzaju mięsa – mieszanki są gorsze jakościowo, co jednak nie znaczy, że nie są smaczne i bogate w składniki odżywcze! Przy kupnie mięsa czy kiełbas kieruj się właśnie klasyfikacją i składem tłuszczu. Najlepszej jakości przetwory mięsne można zakupić w firmie Przedsiębiorstwo Handlowe Żyw-Poll z Gliwic. Oferta zakłada szynki, mielonki, podroby oraz kiełbasy różnego rodzaju – zawsze szukaj renomowanych punktów sprzedaży!

Peklowanie, mielenie i nadziewanie mięsa

Najlepsze wyroby zawierają małą ilość tak zwanych „peklosoli”. Zamiast nich jakościowo lepsza jest sól kamienna oraz sól warzona – proporcje najczęściej zakładają po połowie peklosoli i soli innego rodzaju. Cały proces ma na celu wydłużyć trwałość produktu, ochronić go przed bakteriami chorobotwórczymi oraz nadać mu lepszej jakości – koloru, zapachu i smaku. Kolejnym etapem jest mielenie mięsa w specjalistycznych urządzeniach – warto dodać, że wszelkiego rodzaju elementy obniżające jakość (np. małe chrząstki) są usuwane tak, aby mięso miało jak najczystszą postać. Proces peklowania nadal trwa, a przy mieszaniu mięsa dodaje się do niego wodę i odpowiednie składki – tajne receptury danego producenta, które mają swoje fundamenty w kuchni staropolskiej. Następnie mięso wkładane jest do jelit, które nadają odpowiedni kształt– produkt przypomina już wtedy kiełbasę! 

Wędzenie kiełbasy

Po osuszeniu można przejść do procesu wędzenia. Najlepsze wyroby mięsne, takie jak kiełbasy cienkie i kiełbasy grube, a także wędzonki, poddawane są nowoczesnym technikom wędzenia. Są nimi wędzenie na zimno, wędzenie gorące, wędzenie dymem ciepłym oraz dymem gorącym, a także wędzenie z równoczesnym pieczeniem. Każdy typ tego wędzenia przeznaczony jest dla danego rodzaju mięsa i typu kiełbasy. Ustala się odpowiednią wilgotność i duszność, odpowiednią ilość dymu oraz daną temperaturę. Warto wspomnieć, że w procesie wędzenia produkty zyskują na jakości i tracą około 5-12% swojej ciężkości. Warto nadmienić również, że nie każda kiełbasa jest wędzona. Technik ich wyrobu jest tak wiele, jak ich typów. Dzięki temu możemy się cieszyć smakiem wędlin, konserw, mielonek czy podrobów, a wszystkie kiełbasy sprzedawane hurtowo muszą być przebadane i testowane, a więc mają wysoką jakość!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz