Najlepsze potrawy, które musisz przyrządzić na wigilię

Najlepsze potrawy, które musisz przyrządzić na wigilię

Nie wiesz, co przygotować na wigilijny stół? Na świąteczne smakołyki czekamy tak samo niecierpliwie, jak na pierwszą gwiazdkę. Aromatyczny barszcz, ryba po grecku, pachnący piernik to tylko niektóre propozycje, które muszą znaleźć się na wigilijnym stole. Zainspiruj się naszym zestawieniem i przygotuj niezapomnianą kolację dla swoich najbliższych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Barszcz z uszkami

Listę niezbędnych świątecznych dań otwiera aromatyczna gorąca zupa. Barszcz czerwony na wigilię powinien być przygotowany z użyciem kwasu buraczanego. Dzięki temu będzie miał bogatszy smak i piękny kolor. Przyda się nam również czosnek, ziele angielskie i wywar z włoszczyzny. Do zakwaszenia możemy użyć soku z cytryny lub jabłek. Z kolei do uszek będziemy potrzebować grzybów, masła, cebuli oraz specjalnego ciasta. Gotową zupę możemy podawać na różne sposoby – zamiast uszek możesz podać paszteciki lub tradycyjne pierogi, a barszcz nalać do kubka. Barszcz czerwony jest bardzo zdrowy – zawiera błonnik, żelazo, wapń, potas i magnes, dlatego jest idealny nawet dla kobiet w ciąży i karmiących mam.

Ryba po grecku

Szukasz pomysłu na łatwe potrawy na wigilię? W tym przypadku idealnym rozwiązaniem, które przemyci szczyptę warzyw do naszej świątecznej diety, jest ryba po grecku. Do przygotowania tej potrawy na wigilię potrzebujesz około ½ kg filetów rybnych, cebulę, marchewkę, seler oraz przecier pomidorowy. Przydadzą się również świeże przyprawy, cukier oraz mąka. Gotową potrawę należy pozostawić na około 12 godzin, by ryba przeszła sosem a potrawa lepiej smakowała. Podczas uroczystej kolacji rybę po grecku możesz podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Kapusta z grzybami

Kapusta z grzybami to niezbędne danie na wigilijnym stole. Aby ją przygotować, będziesz potrzebować suszonych grzybów, około 1,5 kg kiszonej kapusty, miód i kilka suszonych śliwek. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w sklepie spożywczym kilka dni wcześniej, ponieważ to danie zaczynamy przygotowywać już na 3 dni przed wigilią. Kapustę najpierw należy przepłukać i gotować przez około 4 godziny. Następnego dnia całe danie doprawiamy i ponownie dusimy. Podobnie robimy podczas kolejnej doby. Kapusta z grzybami może być używana jako farsz do pierogów, uszek lub pasztecików. Można ją również jeść samodzielnie podaną np. z barszczem. Nie lubisz grzybów? Możesz przygotować kapustę z grochem.

potrawy wigilijne

Kluski z makiem

Kluski z makiem to jedna z najpopularniejszych słodkich potraw, które jemy podczas świąt. Aby ją przygotować, będziesz potrzebował: 1 opakowanie makaronu, mak, miód, rodzynki, migdały i skórkę pomarańczową. Po przygotowaniu maku przysmak należy pozostawić na 12 godzin i zmielić, a następnie wymieszać z makaronem i bakaliami. Jeśli zostało ci trochę maku, nie musisz się martwić. Przyda ci się, jak będziesz przygotowywać inne tradycyjne potrawy wigilijne - makowiec, kutię lub świąteczne ciasteczka.

Piernik wigilijny

Bez aromatycznego korzennego piernika trudno wyobrazić sobie święta. W zależności od upodobań możesz zrobić ciasto przekładane powidłami, piernika staropolskiego lub piernika na piwie. Czego potrzebujesz, aby wykonać tradycyjną wersję tego smakołyku? Niezbędna będzie mąka, jajka, miód, margaryna oraz przyprawa do pierników. Jeśli chcesz, możesz do ciasta dodać również bakalie. Dobrym pomysłem będą również jabłka. Sprawią one, że piernik będzie dłużej świeży i bogatszy w smaku. Gotowe ciasto posyp cukrem pudrem lub polej czekoladą. A jeżeli lubisz aromat piernika, przygotuj również pierniczki. Możesz się także pokusić na wykonanie domku z piernika.

Kompot z suszu

Wszystkie potrawy wigilijne są przepyszne, ale na stole nie może zabraknąć również tradycyjnych napojów. Do kompotu potrzebne ci będą suszone owoce – możesz wybrać jabłka, gruszki, śliwki lub morele. Niezbędny będzie również cynamon, goździki, anyż i pomarańcza. Gotowy napój możesz doprawić sokiem z cytryny i dodać do niego świeże jabłko. Aby kompot był jak najlepszy, należy odczekać 2-3 godziny przed podaniem. Owoce możesz zostawić w dzbanku lub podać jako osobny przysmak po wigilijnej kolacji.

Dowiedz się, jakie są przesądy i tradycje wigilijne. Mogą cię zaskoczyć!

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także