Artykuł sponsorowany

Dlaczego jedzenie warzyw i owoców jest ważne dla zdrowia?

Dlaczego jedzenie warzyw i owoców jest ważne dla zdrowia?

Owoce i warzywa są niezwykle ważne w naszej diecie. Wie o tym nawet małe dziecko. Ale już znacznie mniej osób potrafi wytłumaczyć, dlaczego trzeba je zjadać w dużych ilościach i jakich dostarczają składników. Poza witaminami jest ich wiele, a każdy bywa potrzebny w różnych procesach fizjologicznych. Istnieją też takie sytuacje, kiedy nadmiar zdrowych produktów naturalnych przynosi więcej szkody niż zysku.

Spożywanie owoców i warzyw a strefa klimatyczna

Wartości odżywcze owoców i warzyw są niezaprzeczalne. Poza dostarczaniem cennych składników mają one również korzystny wpływ na różne funkcje organizmu. Poprawiają przemianę materii, podnoszą poziom endorfin i przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia. Dla naszego zdrowia niezwykle ważne jest spożywanie tych właściwych owoców i warzyw. Nie wszyscy wiedzą, że natura sama reguluje, jakie gatunki powinniśmy jeść w naszym klimacie. Np. grejpfruty mają zdolność do obniżania temperatury ciała. Zjadanie dużych ilości tych owoców w naszej strefie klimatycznej może więc powodować dyskomfort termiczny. Dla mieszkańców klimatu umiarkowanego najbardziej wartościowe są owoce i warzywa z rodzimych upraw. Śliwki, jabłka, gruszki, które dostarcza między innymi hurtownia Lemon, zawierają te składniki, których najbardziej potrzebują nasze organizmy.

Najcenniejsze składniki odżywcze w warzywach i owocach

Owoce i warzywa zawierają przede wszystkim witaminy oraz bezcenny dla organizmu błonnik. Mają też wiele innych zalet.

  • Brak zawartości tłuszczów powoduje, że nie wpływają negatywnie na stan układu krwionośnego, serca i poziom cholesterolu.
  • Duża zawartość potasu pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Zawierają go m.in.: banany, suszone śliwki, brzoskwinie i morele, melony, sok pomarańczowy i jabłkowy, a także nasiona warzyw strączkowych, białe ziemniaki, pomidory i szpinak.
  • Błonnik przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu, wzmacnia serce, poprawia pracę jelit i przeciwdziała zaparciom.
  • Kwas foliowy jest bezcenny dla kobiet w ciąży. Uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, a można go znaleźć w nasionach fasoli białej i grochu, warzywach kapustnych, szpinaku i drożdżach.
  • Witamina A jest niezbędna dla zdrowej skóry i oczu, a także zapewnia ochronę przed infekcjami. Duże jej ilości zawiera marchew, szpinak, czerwona papryka i natka pietruszki. Dostarczają jej też morele i brzoskwinie.
  • Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie ran, poprawia przyswajanie żelaza. Dostarczą jej truskawki i cytryny, a także warzywa kapustne, szpinak i natka pietruszki.

Owoce tak, ale z umiarem

Podstawową cechą owoców i warzyw jest ich niska kaloryczność. Powszechnie uważa się, że można je spożywać w dużych ilościach bez ryzyka przybierania na wadze. Nie jest to do końca prawdą. Niektóre gatunki owoców zawierają duże ilości naturalnych cukrów prostych, dzięki czemu są bardziej kaloryczne. W związku z tym powinny je ograniczać osoby na diecie. Efektem nadmiernego spożywania cukrów prostych, które dostarczają glukozy, jest intensywne wydzielanie insuliny. Jej nadmiar z kolei może prowadzić do insulinoodporności. Przeciwwskazaniem do spożywania nadmiaru owoców jest też cukrzyca. W obu przypadkach niezalecane są takie produkty jak: dojrzałe banany, winogrona, suszone daktyle, rodzynki czy arbuzy. Do najzdrowszych natomiast zaliczane są nasze rodzime wiśnie, czereśnie, śliwki i jabłka oraz owoce jagodowe i cytrusy. Dziennie powinno się ich zjadać do 400 g.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz