Artykuł sponsorowany

Dlaczego coraz trudniej kupić dobry chleb? Gdzie go szukać?

Dlaczego coraz trudniej kupić dobry chleb? Gdzie go szukać?

Chleb w naszej części świata to produkt podstawowy – jemy go właściwie każdego dnia, dlatego bardzo ważne jest, by był zdrowy, przygotowany bez sztucznych dodatków. Ogromne znaczenie ma też smak chleba – dobry wypiek potrafi zmienić zwykłe kanapki w naprawdę pyszną przekąskę. Jak szukać dobrego chleba? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak wybrać naprawdę dobry bochenek.

Smak dzieciństwa

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa niesamowity smak i zapach świeżego chleba. Złocista, chrupiąca skórka, wilgotny, lekko słonawy miąższ – kiedy do domu trafiał świeży, jeszcze ciepły bochenek, to niemal od razu znikał. Taki chleb był tak smaczny, że właściwie nie potrzebował dodatków – wystarczyła odrobina masła lub jakaś domowa konfitura, by zgotować sobie prawdziwą ucztę. Niestety dziś o taki tradycyjny chleb jest coraz trudniej. Zamiast ciężkich, złocistych bochenków, wiele sklepów oferuje nam napompowane pieczywo z mnóstwem szkodliwych dodatków. Nie są one ani zdrowe, ani smaczne, ani pożywne. Dlatego coraz częściej tęsknimy za prawdziwym, tradycyjnym chlebem – wypiekanym na zakwasie, treściwym i po prostu smacznym. Znalezienie go w zwykłym markecie graniczy z cudem – po taki bochenek trzeba się wybrać do prawdziwej piekarni. Pieczywo na bazie tradycyjnych receptur wypiekają pracownicy firmy R. G. M. Mazur w Iwanowicach

Ciężki, rumiany, treściwy

Pierwsza zasada dobrego chleba brzmi – musi być wypiekany na zakwasie, a nie na drożdżach! Dobrze wykonane wypieki drożdżowe mogą być oczywiście bardzo smaczne, jednak podstawą naszej diety powinien być chleb na zakwasie, który jest po prostu zdrowszy. Tradycyjnie sięgamy raczej po białe pieczywo – chociaż znacznie lepsze jest dla nas to wypiekane z mąki żytniej, z dodatkiem wielu różnych ziaren. Jeśli jednak mamy ochotę na taki chleb, jaki pamiętamy z dzieciństwa, starajmy się zwrócić uwagę na kolor jego skórki – nie może ona być blada, bo wtedy chleb będzie po prostu niesmaczny. Warto też zważyć bochenek w dłoniach – dobry powinien być dość ciężki. To znak, że chleb jest treściwy, a nie napompowany sztucznymi substancjami spulchniającymi. Najsmaczniejsze wypieki znajdziemy w piekarniach, w których cały proces wypiekania chleba jest oparty na tradycji. Jeśli znajdziemy taką zaufaną piekarnię, która istnieje na rynku od wielu lat, możemy spokojnie kupować każdy oferowany przez nią wypiek – tradycyjny, pełnoziarnisty lub razowy. Nic bowiem nie ma takiego wpływu na jakość chleba, jak doświadczenie i rzemiosło prawdziwego piekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz