Artykuł sponsorowany

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Wiele osób zwraca uwagę na to, co trafia na ich talerz. Nikogo też nie trzeba przekonywać, że to, co jemy, wpływa nie tylko na nasz wygląd, lecz także samopoczucie. W czasach, gdy sklepowe półki uginają się pod ciężarem licznych produktów, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, które z nich można zaliczyć do zdrowej żywności. Co jeść, aby czuć się dobrze i lekko, a w przyszłości uchronić się przed chorobami cywilizacyjnymi, np. miażdżycą?

Zdrowa żywność, czyli żywność ekologiczna?

Wiele osób mylnie zakłada, że produkty reklamowane jako zdrowa żywność to faktycznie żywność ekologiczna. Aby dany produkt mógł zostać zaliczony do żywności ekologicznej, musi zostać wytworzony zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, np. rolnik nie może stosować sztucznych nawozów. Czym jest zatem zdrowa żywność? To wszystkie produkty, które zawierają składniki odżywcze i witaminy, a jednocześnie są pozbawione np. sztucznych barwników czy konserwantów.

Aby odżywiać się zdrowo, wcale nie trzeba kupować produktów ekologicznych. W tym przypadku bardziej chodzi o świadome wybieranie żywności. Zamiast np. sięgać po słodycze, warto wybrać jabłka, mandarynki lub inne słodkie owoce. Te jednak powinny pochodzić ze sprawdzonych upraw. Właśnie dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się małe sklepy spożywcze. Klienci mogą zapytać, skąd pochodzi dany produkt i uzyskają odpowiedź. Jednym z takich sklepów jest Sklep spożywczo-warzywniczy Krzysztof Starczewski.

Jakie produkty wybierać, aby odżywiać się zdrowo?

Dieta, którą można uznać za zdrową, to dieta dobrze zbilansowana, czyli taka, dzięki której do organizmu dostarcza się wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co zatem spożywać, aby czuć się dobrze? Za podstawowe produkty należy uznać:

  • owoce i warzywa,
  • produkty zbożowe, np. płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, ciemny makaron,
  • produkty mleczne,
  • ryby i chude mięso.

W diecie – choć w niewielkich ilościach – nie powinno zabraknąć również tłuszczu, np. oliwy z oliwek. Produktem, który należy całkowicie wyeliminować z diety, jest cukier, i to pod wszystkim postaciami, np. słodkich przekąsek.

Zdrowa dieta to nie wszystko

Zdrowa żywność nie wszystko – nie można zapomnieć o ruchu. W 2016 r. Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie stworzył nową piramidę żywieniową, w której – poza produktami spożywczymi – umieścił również aktywność fizyczną. W efekcie powstała Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Dopiero połączenie diety z regularnym uprawnianiem wybranego sportu gwarantuje, że zdrowiem będzie można cieszyć się przed długi czas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz