Artykuł sponsorowany

Są w każdej kuchni – najpopularniejsze przyprawy

Są w każdej kuchni – najpopularniejsze przyprawy

Sól, pieprz i papryka to zestaw obecny w każdym domu. Są tak charakterystyczne, że bardzo trudno je zastąpić czymś innym. Rodzajów tych podstawowych przypraw jest jednak wiele, sól soli nierówna i nie każdy pieprz i papryka pieką tak samo. Co nam dają oprócz niewątpliwie mocnego smaku?

Niepowtarzalna sól

Sól to najstarsza i najbardziej znana przyprawa, w dawnych czasach była bardzo cenna, stanowiła nawet środek płatniczy. Służyła do konserwowania i zawsze znakomicie podnosiła walory smakowe przygotowywanych potraw. Dziś jest łatwo dostępna i bardzo nadużywana. Niestety nadmiar soli oczyszczonej w organizmie prowadzi m.in. do nadciśnienia i chorób nerek.

Za lepszą wersję soli uważa się sól morską, pochodzącą z odparowywania wody morskiej oraz sól ze złóż kopalnianych (np. kłodawską). Sól taka zawiera niewielkie ilości składników mineralnych: magnezu, manganu, żelaza, cynku, wapnia. Obecnie wielką popularność zdobywa sól himalajska, w której znajduje się ponad 80 substancji mineralnych i elektrolitów. Jest to naturalna sól krystaliczna, poddana ogromnemu ciśnieniu na przestrzeni milionów lat. Sól trzeba ograniczać, ale można to robić w sprytny sposób. Wystarczy łączyć sól z takimi ziołami jak czosnek, pieprz ziołowy czy czarnuszka. Solimy mniej, a potrawy nadal mają intensywny aromat.

Papryka i pieprz

Papryka poprawia słaby apetyt, pobudza wydzielanie soków trawiennych i śliny. Zawiera dużą ilość witaminy C i antyoksydantów. Owoce papryki mogą stać się ostrą lub słodką przyprawą, zależy to od sposobu preparowania. By powstała słodka przyprawa suszone owoce papryki pozbawia się ścianek oraz skóry, które zawierają kapsaicynę, nadającą charakterystyczny ostry smak. Smak przyprawy zależy także od ostrości samej papryki, na rynku mamy więc bardzo wiele odmian przyprawy paprykowej. Papryka świetnie wzbogaci smak np. mięsa, dań z ryżu, fasoli i kiełbas, szeroko stosuje się ją w kuchni węgierskiej i meksykańskiej. W Polsce używana jest bardzo często do przyprawiania potraw grillowanych i kurczaków. Należy wiedzieć, że ze względu na swoją ostrość, przyprawa ta nie powinna być używana przez ludzi cierpiących na choroby żołądka i hemoroidy.

Pieprz jako roślina jest tropikalną lianą i dorasta do 15 metrów, pochodzi  z Indii, a znaną nam przyprawę wytwarza się z jej owoców. Ostrzejsza odmiana powstanie wtedy, gdy ususzy się nie do końca dojrzałe owoce, wtedy otrzymuje się właściwy pieprz czarny. Gdy suszeniu podda się dojrzałe, czerwone owoce, uzyskamy łagodniejszy pieprz biały. Zbiera się także całkiem zielone kuleczki, jest to wtedy delikatny w smaku pieprz zielony. Pieprz ma właściwości antybakteryjne, jest pikantny dzięki piperynie, używa się go zwykle do mięs i warzyw. Świetnie podkreśla smak zup, smakosze twierdzą, że znakomicie nadaje się także do czekolady. Nie zaleca się go osobom cierpiącym na wrzody żołądka i choroby jelit.

Culinar Polska Sp. z o.o. to sprawdzony dostawca m.in. mieszanek przyprawowych i bezpiecznych dodatków do żywności, odznaczających się najwyższą jakością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz