Artykuł sponsorowany

Rozsmakuj się w tradycyjnych korycińskich serach

Rozsmakuj się w tradycyjnych korycińskich serach

Najlepsze jest to, co pochodzi z natury. Tradycyjne receptury, naturalne składniki – to prosty przepis na doskonałe regionalne potrawy i wyroby mleczarskie, takie jak sery. Ostatnio coraz więcej ludzi zamiast kupować jedzenie w supermarkecie, woli sięgać po potrawy wytwarzane z pasją, które mają unikalny charakter. Takie właśnie są sery korycińskie.

Legenda korycińskich serów

Sery te mogą poszczycić się ogromną tradycją. Zgodnie z legendą, jeszcze w XVII wieku mieszkańcy Korycina nauczyli się wyrabiania serów od Szwajcarów. Skąd w Korycinie Szwajcarzy? Mieli tam brać udział w jednej z bitew podczas potopu szwedzkiego. Po bitwie część Szwajcarów osiadła w okolicach Korycina na stałe. Mieszkańcy okazali im sporą gościnność, dlatego w akcie podziękowania Szwajcarzy przekazali im recepturę, zgodnie z którą wykonywali swoje sery. Do produkcji takich serów używano poduszki z suszonych żołądków cielęcych, a sery długo leżakowały w piwnicach ułożone na żytniej słomie. Te, które powstają dzisiaj, wykonuje się już na podpuszczce mleczarskiej. Sery też nieco krócej leżakują, jednak poza tymi zmianami, receptura jest taka sama jak 300 lat temu. To dlatego sery korycińskie są jedynym w swoim rodzaju rarytasem. Dziś te sery produkuje firma Agnieszki i Marcina Bielec.

Jak powstają sery z Korycina?

Te sery to duma Podlasia. Sery korycińskie, to żółte sery dojrzewające, wykonywane zgodnie z tradycyjną recepturą z krowiego mleka, soli i podpuszczki. Sery te wyróżniają się charakterystycznym kolistym kształtem i specjalną fakturą – to wszystko dzięki cedzakom, w których odsącza się je z serwatki. Gotowe sery mają nawet 30 cm średnicy. Sery z Korycina są tak wyjątkowe, że zostały wpisane do unijnego rejestru lokalnych, tradycyjnych produktów. Na koncie mają też niezliczone nagrody i certyfikaty. Ich wyjątkowy smak trudno porównać z czymkolwiek innym.

Dlaczego warto próbować regionalnych produktów?

Regionalne produkty, takie jak wspomniane wyżej sery, to element naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki prawdziwym pasjonatom, którzy walczą o to, by dawne tradycje nie umarły, mamy szansę spróbować produktów, które jedli nasi przodkowie, dziesiątki, a nawet setki lat temu. Smak, to szczególny zmysł. Niezwykle silnie na nas oddziałuje, wywołując mnóstwo różnych skojarzeń – każdy ma przecież ulubione smaki dzieciństwa lub potrawy, które smakują nam tylko w domu rodzinnym. Takie regionalne, tradycyjne produkty, wykonane zgodnie z liczącą setki lat recepturą, pozwalają nam na kulinarną podróż w czasie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz