Artykuł sponsorowany

Kupujesz gaz obronny? Dowiedz się o nim więcej

Kupujesz gaz obronny? Dowiedz się o nim więcej

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla niemal każdego. A ponieważ wielu z nas pracuje na zmiany i często zdarza nam się wracać do domu po zmroku, poszukujemy odpowiedniego środka, który pomoże obronić się, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednym z nich jest gaz, który można schować do torebki lub kieszeni i wykorzystać w sytuacji stwarzającej zagrożenie. Jaki gaz można kupić bez zezwolenia i który warto wybrać?

Rodzaje gazów obronnych

Gaz obronny to jedna z najczęściej wybieranych form zabezpieczenia, po jakie sięgają osoby szukające większego poczucia bezpieczeństwa. Jako środek chemiczny z założenia nie wyrządza poważnej krzywdy napastnikowi. Dlatego, stosując go, nie ponosimy ryzyka nieumyślnego uszkodzenia ciała lub narażenia życia i zdrowia. W przeciwieństwie do noży i broni palnej nie stanowi też w większości przypadków zagrożenia dla nas samych, bowiem nawet, jeśli napastnik nas rozbroi lub niewłaściwie użyjemy środka, nie spowoduje on większych szkód.

Mimo to, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gazy obronne to szeroka grupa preparatów, z których tylko nieliczne można kupić i używać bez specjalnego pozwolenia. Firma Handlowa Militarex Jarosław Gałecki, która specjalizuje się w sprzedaży broni sportowej i pirotechniki, oferuje między innymi uniwersalny gaz pieprzowy, dostępny do wykorzystania przez każdego z nas.

Pieprzowy czy łzawiący?

Gazy obronne dzieli się na dwie ogólne grupy – gazy łzawiące i pieprzowe. Pierwsze z nich produkowane są z substancji znanych pod nazwami CS oraz CN i są związkami syntetycznymi, których działanie sprowadza się do podrażnienia błon śluzowych nosa, oczu, gardła i płuc. Efektem stosowania jest obfite łzawienie, które obezwładnia napastnika. Tego typu środki są niebezpieczne dla zdrowia i mogą być używane wyłącznie przez uprawnione służby. Z kolei gaz pieprzowy to substancja znana jako OC, czyli Oleoresin Capsicum. W języku łacińskim nazwa ta oznacza olejek z pieprzu Cayenne. Skutkiem jego działania jest porażenie błon śluzowych, a w konsekwencji – pojawienie się problemów z oddychaniem i brak możliwości reakcji.

Gaz pieprzowy - tak, ale jaki?

Rozpatrując problem legalności posiadania i używania broni, należy powołać się na Ustawę z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, w której nie wymienia się jako broni pojemników z aerozolem, w jakie pakowana jest kapsaicyna (tj. gaz pieprzowy). Dlatego też jej używanie uważane jest za legalne. Warto jednak wiedzieć, że ostry, paraliżujący drogi oddechowe olejek może być niebezpieczny dla osób z problemami oddechowymi, a także dla chorych na astmę. W niektórych przypadkach użycie takiego środka może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet do zgonu. Sięgając po gaz pieprzowy w chwili zagrożenia, warto zdawać sobie sprawę z takich konsekwencji.

Innym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest efektywność gazu pieprzowego. Na rynku dostępne są jego odmiany od rozmaitych producentów, którzy pakują do pojemników substancje o różnym stężeniu. Oczywistym jest, że słabszy gaz niesie ze sobą mniejsze ryzyko konsekwencji, ale też w chwili zagrożenia może się okazać nieskuteczny. Oszołomienie przeciwnika powinno trwać na tyle długo, aby osoba zaatakowana zdążyła uciec. Efektywność gazu można sprawdzić na opakowaniu, gdzie jest ona oznaczona procentowo. Ważna jest też ostrość samego olejku wyrażona w skali SHU. Optymalnym rozwiązaniem jest gaz pieprzowy o wartości SHU = 2 mln.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz