Artykuł sponsorowany

Chemia basenowa a bezpieczeństwo kąpieli

Chemia basenowa a bezpieczeństwo kąpieli

Baseny publiczne cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością, bowiem zapewniają przyjemne spędzenie czasu i relaks, a przy okazji aktywny, zdrowy wypoczynek. Bezpieczeństwo kąpieli zależy jednak od zachowania czystości wody, w czym pomaga specjalistyczna chemia basenowa.

Zagrożenia podczas kąpieli

Osoby korzystające z publicznych kąpielisk z pewnością nieraz zastanawiały się, czy taka rekreacja jest bezpieczna i czy po przyjemnej zabawie w wodzie nie pojawi się wysypka lub choroba. W zamkniętych i otwartych  kąpieliskach z podgrzewaną wodą istnieje duże ryzyko rozwoju czynników chorobotwórczych i w efekcie przenoszenia ich na innych korzystających z pływalni. Pomimo wymiany wody za pomocą odpowiedniego systemu przewodów pomp nie gwarantuje to całkowitej czystości wody basenowej. Ryzyko w takich miejscach bywa tym większe, że liczba osób korzystających z basenu jest duża, a pływalnie zazwyczaj są wykorzystywane przez cały dzień, narażając na różne czynniki bardzo duże grono osób. To powód, dla którego dbanie o fizyczną i biologiczną czystość wody jest tak ważne i podlega ścisłym kontrolom.

Czystość i dezynfekcja basenu

Doskonałym wsparciem każdej osoby zajmującej się utrzymaniem basenu na wysokim poziomie higieny jest specjalistyczna chemia basenowa. W jej asortymencie można znaleźć specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia niecki basenowej, a także jej obrzeży. Środki te najczęściej skomponowane są na bazie kwasów fosforowego lub solnego, które eliminują trwałe zanieczyszczenia, jak na przykład zbierający się na powierzchni kamień wapienny z wody. Drugą często wykorzystywaną w praktyce grupą produktów chemicznych są preparaty o działaniu alkalicznym, pozwalające na skuteczne usuwanie resztek mydła, kosmetyków, tłuszczów spłukiwanych przez wodę ze skóry osób pływających w basenie. Najważniejszą grupą produktów do zachowania właściwych warunków higieniczno-sanitarnych są środki dezynfekcyjne na bazie chloru. Do profesjonalnego stosowania używa się chloru w postaci płynnej. Występuje on także w formie granulatu i tabletek – w formie nieorganicznej, jako podchloryn wapnia lub w formie organicznej na bazie kwasu di bądź tri-chloroizocyjanurowego. Jego  stosowanie pozwoli nam na zachowanie higieny w wodzie basenowej, a przez to bezpiecznej kąpieli.

Pozostałe środki chemiczne stosowane w basenach

Poza namnażaniem się drobnoustrojów czy osadzaniem zanieczyszczeń baseny borykają się też z wieloma innymi problemami, których wyeliminowanie jest warunkiem bezpiecznej kąpieli i jej komfortu. Jednym z takich problemów  jest ryzyko namnażania się glonów, które zanieczyszczają wodę. Firma Chemoform Polska Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji i sprzedaży środków chemicznych, które pomagają rozwiązać to zagadnienie. Preparaty zawierające polimery kationowe amin IV-rzędowych zapobiegają rozwojowi, glonów działają bójczo także na grzyby i bakterie. Pozostałe środki chemiczne niezbędne  w pielęgnacji basenów to produkty do regulacji współczynnika pH , do koagulacji, środki do mycia i dezynfekcji strefy basenowej, jak i samych basenów oraz produkty do zadań specjalnych.  

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz