Artykuł sponsorowany

Nowoczesne targowiska – milowy krok od bazarów

Nowoczesne targowiska – milowy krok od bazarów

Targowiska są ulubionym miejscem zakupów mieszkańców miast, bo oferują świeże produkty z pierwszej ręki i w dużym wyborze. Wizerunek targowisk jednak wciąż ulega zmianie, a doskonale nam znane dzikie i zaniedbane bazary przyjmują formę komfortowych centrów handlowych.

Targowiska i ich funkcje w przeszłości

Targowiska miejskie towarzyszą ludziom od czasów starożytnych, a pierwsze miasta powstające we wczesnym średniowieczu obowiązkowo wyposażane były w plac targowy, stanowiący miejsce wymiany produktów pomiędzy ich wytwórcami a konsumentami. Tradycją było wyznaczanie jednego dnia w tygodniu, w którym do miasta zjeżdżali się okoliczni rolnicy oferując warzywa, owoce i inne produkty rolne, nabywane przez okolicznych mieszkańców. Zazwyczaj była to jedyna okazja do zakupu ziemniaków, kapusty lub innych warzyw przez mieszczan, jeśli nie mieli oni swoich stałych dostawców. Dziś rozbudowana infrastruktura handlowa, a przede wszystkim liczne punkty skupu, spółdzielnie i pośrednicy nie wymagają już od rolników czy małych rzemieślników osobistego zbywania towarów na miejskich placach handlowych. Bazary, jakie znamy z czasów gospodarki socjalistycznej, jeszcze pół wieku temu były sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy przez gospodynie produkujące domowe przetwory lub gromadzące warzywa na zimę.

Od bazaru do targowiska

Bazary były jedną z typowych tradycji drugiej połowy ubiegłego wieku, a wizyty na placach handlowych stanowiły nieodłączną część przygotowań świątecznych, spotkań rodzinnych czy ważniejszych uroczystości. Na plac targowy po wiejską kurę, jajka, śmietanę czy mleko prosto od krowy jeździła większość gospodyń domowych. Wciąż jeszcze pamiętamy nie zawsze utwardzone place poorane kołami samochodów dostawczych rodzimej produkcji, a często także wozów konnych, którymi przyjeżdżali okoliczni rolnicy. Od kilkunastu, a nawet od kilkudziesięciu lat w temacie miejskich targowisk następują duże zmiany związane z ich reorganizacją i wprowadzaniem nowych przepisów, częściowo narzuconych też przez postęp i wejście do Unii Europejskiej. W trosce o estetykę miast przez wiele lat prowadzono walkę z pokątnie ustawianymi straganami oraz modernizowano miejskie bazary, wprowadzając na nich różne udogodnienia i spełniając narzucone wymogi sanitarne.

Targowiska w nowoczesnej formie

Współczesne targowiska miejskie niewiele już przypominają te sprzed pół wieku, a chociaż wciąż zachowały swoją rolę handlową, zdecydowanie zwiększył się komfort zakupów, estetyka otoczenia, a poza tym targowiska zdominował handel detaliczny. Plac targowy prowadzony przez firmę Targowisko Zdroje Sp. z o.o. to estetyczne, ciepłe i bezpieczne pawilony, stoiska handlowe, w których można przechowywać towar bez potrzeby jego codziennego ładowania na samochód i wywożenia do miejsca składowania. Estetyczne wnętrza są również komfortowe dla sprzedawców, którzy nie mokną pod tzw. chmurką, dysponując miejscem do przygotowania ciepłego posiłku czy możliwością skorzystania z toalety. Dla klientów stoiska handlowe są również wygodniejsze bez względu na pogodę czy porę roku, a oferta gastronomiczna pozwala na spędzenie w takim miejscu dłuższego czasu. Nowoczesne targowisko przypomina już komfortowe centrum handlowe z bardzo bogatą, wszechstronną ofertą i korzystniejszymi cenami. Należy również dodać,  że klient nie jest tutaj anonimowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz