Artykuł sponsorowany

Ludowe dekoracje w wystroju wnętrz

Ludowe dekoracje w wystroju wnętrz

Każdy polski region słynie z innych wzorów, które w ostatnich latach szturmem zdobywają wnętrza naszych mieszkań. Powracająca moda na folklor zawładnęła życiem codziennym w niespotykanym dotychczas stopniu, przejawiając się w dodatkach aranżacyjnych, ubraniach, wyrobach spożywczych czy zabawkach. Całe to bogactwo jest na wyciągnięcie ręki i jeżeli rozsądnie z niego skorzystamy, otrzymamy świetny, zapadający w pamięć efekt.

Jakie wzory ludowe spotykamy w aranżacjach wnętrz?

Pasiak łowicki można nanieść na wiele przedmiotów codziennego użytku, a także na dodatki wnętrzarskie czy… ścianę. Jego odważne zestawienie kolorystyczne rozpoznawalne jest już z daleka: dostrzegamy specyficzne połączenie koloru czerwonego z zielonym i różowym. Na myśl od razu nasuwają się stroje ludowe. Nawiązując do tej tradycji, nadamy wnętrzu swojego mieszkania specyficznego, folklorystycznego sznytu. Ciekawe są także ornamenty z Bolesławca spotykane na różnego rodzaju naczyniach. W ich przypadku również posługujemy się konkretnym kodem barwnym: używamy barwy białej oraz koloru granatowego. Detale w formie parzenic są natomiast kojarzone z Podhalem. Jeśli wystrój mieszkania ma nawiązywać do motywów ludowych, warto zdecydować się na jeden, konkretny region, który będziemy w ten sposób reprezentować. Uzbrojeni w stosowną wiedzę możemy usiąść do przeglądania oferty sklepu ludowego Słowianka Folkshop  wyspecjalizowanego w sprzedaży dodatków, akcesoriów, pamiątek i tradycyjnych wyrobów spożywczych z regionalnym zacięciem.

Jak pogodzić motywy ludowe z nowoczesnym wystrojem?

Umiejętność wkomponowania motywów ludowych w nowoczesne wnętrza nie jest łatwa, dlatego przydatna może być pomoc wykwalifikowanego architekta wnętrz. Jeśli jednak czujemy się na siłach, to całego przedsięwzięcia możemy spróbować dokonać całkowicie samodzielnie. Wymaga to oczywiście wyczucia, bo mimo wszystko nie zależy nam zwykle na tym, by całe wnętrze nawiązywało do tradycji ludowych – zazwyczaj chcemy wyłącznie podkreślić nasze przywiązanie do danego regionu czy kultury naszego kraju dzięki detalom i subtelnym dodatkom. Oczywiście nie oznacza to, że bardziej ekstrawaganckie wnętrza, w których folklor gra pierwsze skrzypce, nie są popularne – wręcz przeciwnie. Znajdujące się w centrum motywy ludowe przyciągają wzrok i potrafią zgrać się nawet z mniej typowymi, nowoczesnymi aranżacjami w pomieszczeniu dowolnego typu. Sprytnie zastosowane potrafią ożywić nawet najbardziej ascetyczne wnętrze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz