Artykuł sponsorowany

Skuteczne leczenie biegunki u cieląt bez antybiotyków

Skuteczne leczenie biegunki u cieląt bez antybiotyków

Mimo postępu weterynarii i warunków chowu bydła biegunki u cielaków pozostają zmorą wielu gospodarstw. Na szczęście, jest sporo metod zapobiegania im i leczenia. W jaki sposób pomóc zwierzęciu z biegunką łagodnie i bezpiecznie, ale zarazem skutecznie? Z czego wynikają problemy z formowaniem kału u młodych krów? Podpowiemy, co zrobić, aby wyleczyć cielaka bez sięgania po antybiotyki.

Biegunka u cieląt – przyczyny

Często za pojawienie się biegunki u cielęcia odpowiadamy my sami. Do przyczyn nie do końca zależnych od hodowcy należą, oczywiście, infekcje – zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Jednak nie tylko drobnoustroje mogą wywoływać luźny kał. Ważne jest to, w jaki sposób karmimy młode. Niewłaściwe dawkowanie pójła, nieodpowiednia temperatura, a nawet sposób podawania mogą spowodować gastryczną rewolucję u zwierzęcia.

Preparaty, którymi karmimy cielęta, powinny mieć temperaturę w przedziale 37–39°C i być podawane z wiaderka ze smoczkiem na wysokości głowy. W przeciwnym razie można zaburzyć naturalne odruchy związane z przyjmowaniem pokarmu, w rezultacie czego mleko, zamiast trafić do trawieńca, ląduje w żwaczu i tam zaczyna fermentować, co jest bezpośrednią przyczyną biegunki. Ważne jest także dozowanie preparatów dla cieląt – objętość oraz dzienna liczba pojeń zależą od wieku osobnika.

Jak leczyć biegunkę u cieląt?

Czy tak spowodowana biegunka wymaga antybiotyków? Oczywiście nie! Są bardziej przyjazne dla ustroju metody. Od lat hodowcy z powodzeniem powstrzymują biegunki rozmaitymi naturalnymi metodami. Wystarczy wspomnieć korę dębu czy siemię lniane. Teraz dodatkowo dostępny jest także preparat Bentawet  – mieszanka paszowa uzupełniająca o właściwościach mineralno-resorbujących.

W jaki sposób działa Bentawet i co znajdziemy w jego składzie? Środek ten przywraca prawidłowy stan homeostazy. Reguluje gospodarkę kwasową układu pokarmowego, pochłania toksyny, poprawia wymianę kationową, uzupełnia niedobory mineralne, osłania kosmki jelitowe przed atakiem bakterii, które utrudniają ich pracę. To wszystko osiąga się poprzez odpowiednio sproszkowane glinokrzemiany, które stanowią główny składnik preparatu. Pozostałe składniki to kora dębu i ziele tymianku.

Bentawet zawiera wyłącznie w pełni naturalne i przyjazne organizmowi substancje. Jest w 100% bezpieczny dla cieląt. Jego łatwe stosowanie i zachęcająca cena sprawiają, że może być wygodną alternatywą dla dawnych domowych sposobów radzenia sobie z biegunką u młodych zwierząt. Preparat jest dostępny na www.bentawet.pl.

Oceń artykuł (6)
2.8
Komentarze
Dodaj komentarz