Artykuł sponsorowany

Przygotuj kombajn do żniw – sprawdź, o czym musisz pamiętać

Przygotuj kombajn do żniw – sprawdź, o czym musisz pamiętać

Kombajn to jedna z najważniejszych maszyn rolniczych. Od jego niezawodnej pracy zależy efektywność prowadzenia prac na polu, a zwłaszcza – żniw. Jeśli nie chcesz się narażać na niepotrzebne (i nieprzyjemne) niespodzianki, przygotuj maszynę do pracy. Oto kilka elementów, o które musisz zadbać, by zapobiec problemom i dodatkowym wydatkom na ewentualne naprawy.

Jakość sprzętu ma znaczenie

Od klasy i technologicznego zaawansowania posiadanego kombajnu zależy jego wydajność i funkcjonalność. Te najbardziej nowoczesne mogą być sterowane w pełni automatycznie (np. za pomocą systemu LPS, GPS czy z wykorzystaniem mapowania plonu), a także wykonywać szereg zabiegów agrotechnicznych, np. usuwać kamienie z pola. Im nowszy sprzęt i o im lepsze technologie oparty, tym bardziej widoczne rezultaty jego pracy. Jako że kupujesz go na lata, rozważ zainwestowanie w maszynę wysokiej klasy – zwłaszcza, że możesz również zaoferować jej wynajem np. swoim sąsiadom, sprawiając, że wydatek jeszcze szybciej się zwróci.

Dobry sprzęt to jednak nie wszystko. Trzeba o niego również zadbać – chodzi przede wszystkim o przeglądy techniczne i konserwację.

Przegląd kombajnu, czyli sprawdź części i podzespoły

Kombajn to maszyna, która w sezonie zbiorów jest eksploatowana niezwykle intensywnie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że niektóre części do kombajnu zużywają się i wymagają wymiany na nowe. Szczególną uwagę przed rozpoczęciem żniw zwrócić warto na:

  • bagnety,
  • palce nagarniacza,
  • śruby,
  • pasy,
  • łańcuchy,
  • listwy,
  • łożyska.

Równie ważne są kosy oraz noże do kombajnów – te wystrzępione lub stępione znacznie spowolnią pracę urządzenia oraz sprawią, że będzie mniej precyzyjna. Jeśli tak właśnie jest, należy te elementy wymienić na nowe. Ich koszt jest relatywnie niski, a firmy zajmujące się dystrybucją części do maszyn rolniczych, jak np. RIMA Polska, troszczą się o to, by zwłaszcza w sezonie nie zabrakło ich w sprzedaży. Zapewniają więc dostęp do tych podzespołów – niezależnie od typu kombajnu. Po zakupie nowych części do kombajnu, takich jak noże i bagnety, należy je bardzo precyzyjnie zamontować oraz ustawić kosę tnącą pod odpowiednim kątem. Wykonując przegląd kombajnu, zwróć również uwagę m.in. na układ elektryczny oraz hydrauliczny, stan silnika, a także na to, czy urządzenie spełnia wymogi BHP oraz przeciwpożarowe.

Pamiętaj: praca kombajnu w sezonie żniw trwa tylko kilka tygodni. Czasem nawet dzień opóźnienia spowodowanego awarią maszyny może kosztować Cię bardzo wiele, np. gdy nagle pogorszy się pogoda. Przegląd przedsezonowy potraktuj więc jako swój obowiązek oraz inwestycję w owocną pracę zakończoną dobrymi plonami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz