Artykuł sponsorowany

Jak zacząć przygodę z pszczelarstwem?

Jak zacząć przygodę z pszczelarstwem?

Pszczelarstwo jest nie tylko dochodowe, ale także niezbędne do funkcjonowania naszej planety. Pszczoły zapylają większość roślin, a te wydają następnie owoce, które możemy spożywać. Bez nich nie moglibyśmy także wykarmić zwierząt. Świat bez pszczół to świat w zasadzie martwy – dlatego tak ważne jest, aby pszczelarstwo nie odeszło w niepamięć. Aby się nim zająć, będziemy potrzebować wielu akcesoriów, czasu i cierpliwości – ale ostatecznie i tak się nam to opłaci.

Dobre miejsce na pasiekę

Wyrabianie własnego miodu nie jest łatwe. Wymaga od pszczelarza dużych umiejętności, wiedzy, samozaparcia oraz dyscypliny. Tylko systematyczność w wykonywaniu pracy pszczelarza daje efekty. Pszczelarz nie może jednak wykonywać swojej pracy bez odpowiedniego sprzętu oraz akcesoriów. Niektóre z nich pozwalają na bezstresowe przebywanie wśród żądlących owadów, inne są niezbędne w podstawowych czynnościach dokonywanych przez każdego bartnika. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek przygotowań warto zapoznać się z literaturą fachową, a także porozmawiać ze znajomymi pszczelarzami, o ile takich mamy. Są oni nieocenioną skarbnicą praktycznej wiedzy, dobrych rad i przestróg, których nie znajdziemy w żadnej książce. Uzbrojeni w wiedzę i pewni swego musimy wybrać miejsce na pasiekę. Najlepiej, by było ono suche, nasłonecznione oraz otoczone przez drzewa i krzewy. Jeśli chcemy zajmować się bartnictwem hobbystycznie, to do postawienia kilku uli nie potrzebujemy dużej przestrzeni – niewielka pasieka nie powinna też przeszkadzać domownikom i sąsiadom, więc możemy ją umieścić choćby w przydomowym ogródku. Po wybraniu miejsca nadchodzi czas na zakup sprzętu – i udanie się do sklepu pszczelarskiego Wox.

Najważniejsze akcesoria pszczelarskie

  • Ule – domy dla pszczół to zdecydowanie podstawa. Bez nich nie ruszymy z własną pasieką. Ule występują w wielu wariantach różniących się między sobą budową oraz materiałami konstrukcyjnymi. W zależności od wybranego modelu nasza praca może być łatwiejsza lub trudniejsza. Ważne są także kwestie estetyczne – możliwy jest nawet zakup ula z szybą, dzięki której będziemy mogli podglądać pracę pszczół.
  • Strój ochronny – bez niego ani rusz. Chociaż pszczoły nie są agresywne, podczas wybierania miodu mogą wpaść w gniew, a jad pszczeli, choć nie jest zabójczy w małej ilości, może zaszkodzić nawet najmężniejszym bartnikom.
  • Wirówka do miodu – jeden z najdroższych elementów wyposażenia pszczelarskiego, ale nie mniej niezbędny od uli czy stroju. Nazywana także miodarką służy do pozyskiwania miodu z ramek podczas intensywnego wirowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz