Artykuł sponsorowany

Jak objawia się kiła kapusty i jak ją zwalczyć?

Jak objawia się kiła kapusty i jak ją zwalczyć?

Kiła kapusty to problem plantatorów, który wciąż się pogłębia i występuje we wszystkich rejonach. Najczęściej pojawia się na glebach wilgotnych i kwaśnych, a także na glebach piaszczystych i bielicowych. Spotyka się ją także na glebach torfowych. To choroba płodozmianowa, na którą najbardziej wrażliwa jest kapusta głowiasta i pekińska, ale także kalafior oraz brokuły. Patogen kiły kapusty jest bardzo wytrzymały, niskie temperatury znosi bez problemu. Kiła kapusty rozprzestrzenia się bardzo szybko – najczęściej atakuje starsze rośliny, osłabione przez inne choroby, czy zniszczone przez owady. Sprawca kiły kapusty to grzybopodobny organizm. W jaki sposób objawia się kiła kapusty i jak ją skutecznie zwalczyć?

Czym objawia się kiła kapusty?

Symptomy choroby możemy stwierdzić dopiero po wykopaniu części korzeniowej roślin. To właśnie na korzeniach kapusty możemy zaobserwować pojedyncze lub liczne narośle. Mają one zróżnicowane zabarwienie i wielkość – objawy zależą od stadium rozwojowego patogenu. Cały system korzeniowy kapusty zaatakowanej przez kiłę jest zredukowany, pozbawiony bocznych korzeni i korzeni włośnikowych. Z czasem narośle na korzeniach stają się kruche i ulegają rozpadowi. Uwalniają tym samym zarodniki, które pozwalają przetrwać patogenom. Doświadczony plantator może zaobserwować objawy także na nadziemnych częściach roślin: liście są jaśniejsze, czasem nawet żółtawe. Rośliny mogą więdnąć, a nawet całkowicie zamierać. Kapusta nie rozwija się prawidłowo, główki nie są dobrze wykształcone – mówi nam przedstawiciel producenta nasion Limagrain z okolic Poznania.

Zwalczanie kiły kapusty i jej zapobieganie

Kiedy zaobserwujemy kiłę kapusty na naszej plantacji, musimy bardzo dokładnie usunąć resztki pożniwne, które nie mogą być przeznaczone na kompost. Uprawa powinna zostać zabezpieczona przed działaniem insektów. Plantacja powinna być regularnie odchwaszczana i przerzedzana, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarodników. Rozprzestrzenianie się kiły kapusty zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wzrastająca uprawa w monokulturze, a więc uprawa bez wymaganego płodozmianu. Drugi, także ważny czynnik, to znaczna żywotność sprawcy, która dochodzi nawet do 8 lat. Choroba roślin może się nasilać przez zakwaszenie gleby i jej wilgotność, a także przez temperaturę – zarodniki kiełkują najintensywniej w temperaturze 22-25°C. Aby zapobiegać kile kapusty, należy utrzymywać odpowiednią kwasowość podłoża, czyli pH na poziomie 5,3-5,7. Ważne jest również odpowiednie zmianowanie, czyli kilkuletnie przerwy w uprawie roślin kapustnych na tym samym polu. W zmianowaniu możemy uwzględnić np. zboża, buraki, czy rośliny motylkowe, których kiła nie zaatakuje. Pomaga również stosowanie preparatów, które zawierają aktywny jon fosforynowy, który stosuje się przed wysadzeniem rozsady oraz w czasie wegetacji roślin. Na podsumowanie: temat nie jest prosty, więc jeśli chcemy jeszcze więcej dowiedzieć się o zwalczaniu omawianej choroby roślin, warto sięgnąć po poradę firmy, która znalazła już antidotum na kiłę kapusty i skonsultować sytuację naszej uprawy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz