Artykuł sponsorowany

Agroprzedsiębiorstwa – dynamiczny rozwój na rynku

Agroprzedsiębiorstwa – dynamiczny rozwój na rynku

Największym udziałem polskiej gospodarki są oczywiście usługi. Ich przewaga nad przemysłem i rolnictwem charakteryzuje społeczeństwa zaawansowanie społecznie, a  także technologicznie. Wysoki wskaźnik usług jest jednak możliwy do osiągnięcia tylko i wyłącznie w przypadku prężnie rozwijającego się przemysłu – bo to właśnie dobra materialne napędzają rozwój działalności usługowych. Podobnie jest z tak zwanym agrobiznesem, który szczególnie szanowany jest na rynku i wspierany przez projekty Unii Europejskiej.

Agrobiznes – ważny pion naszej gospodarki

Wielu zagranicznych turystów, a także mieszkańców innych państw zachwyca się niepowtarzalnym smakiem polskich wyrobów mięsnych, cukierniczych, czy naszych rodzimych warzyw i owoców. Agrobiznes związany jest ściśle z rolnictwem, rybołówstwem, skupem surowców rolnych, agroturystyką, a także ogrodnictwem i leśnictwem. To właśnie na ostatnim rodzaju agrobiznesu należy skupić uwagę. Polska jest krajem, w którym lasy i szkółki drzew oraz krzewów są objęte specjalną opieką programów strukturalnych Unii Europejskiej, oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dowodem na ogromny wkład w gospodarkę oraz rozwój tej gałęzi agrobiznesu jest Gospodarstwo Szkółkarskie Tomasz Dębski z województwa lubelskiego, które w 2015 roku uzyskało tytuł „Agrobiznesmena Roku – Agroprzedsiębiorcy RP”. To właśnie tego typu przedsiębiorstwa, o wieloletnim doświadczeniu, a wręcz tradycji, są w stanie utrzymywać hodowlę setek rodzajów drzew i krzewów, które później trafiają do największych sklepów ogrodniczo-rolniczych całej Europy.

Handel międzynarodowy

Jeśli chodzi o handel detaliczny, to rodzime materiały szkółkarskie są rozprowadzane głównie na terenie naszego kraju. W przypadku hurtowego zaspokajania zaopatrzenia bardzo duża ilość roślin wędruje na rynek międzynarodowy, a ściślej mówiąc europejski – do Szwecji, Norwegii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji i Ukrainy. Warto cieszyć się z sukcesów naszych najlepszych gospodarstw szkółkarskich, bo to one rozsławiają nas za granicą – również podczas różnego rodzaju targów. Warto wiedzieć, że dla Polskiego eksportu roślin ozdobnych (m.in. krzewy ozdobne i sadzonki drzew) największe znaczenie w ostatnich latach miał właśnie materiał szkółkarski, który wynosił ponad 40% całej produkcji roślin ozdobnych. Eksport ten, który obejmuje kilkadziesiąt krajów świata, wart jest ponad 50 milionów euro. Polskie agroprzedsiębiorstwa szkółkarskie są zatem bardzo ważnym pionem naszego przemysłu rolniczego. Warto zauważyć, że sam obrót drzew i krzewów ozdobnych stanowi ponad 1/3 całości eksportu, dając dzięki temu, łączny przychód w wysokości około 15 milionów euro rocznie. Jak podają instytuty ogrodnictwa w handlu materiałów z gospodarstw szkółkarskich (import i eksport), bardzo ważny jest również obrót materiałami do dalszej produkcji: sadzonkami, przesiewami i młodymi roślinami do dalszej uprawy. Analizując głębiej rodzimy rynek agroprzedsiębiorstw, warto zauważyć, że gospodarstwa szkółkarskie z długoletnim doświadczeniem potrafią wyprodukować około 2 mln szt. bylin, 1,8 mln sadzonek drzew i krzewów iglastych oraz liściastych w kontenerach, a także oraz około 0,5 mln szt. w gruncie. Polskie firmy są również uważane za najlepszych producentów tui.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz