Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni nawóz mineralny?

Jak wybrać odpowiedni nawóz mineralny?

Nawozy to substancje, które są używane w uprawie roślin, celem wzbogacenia gleby w niezbędne składniki pokarmowe. Nawozami poprawiamy właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby. Na rynku dostępne są nawozy pochodzenia mineralnego i organicznego. Składniki wzbogacające glebę mogą być przyswajalne przez rośliny bezpośrednio lub po przemianach zachodzących w podłożu.

Czym są nawozy mineralne?

Nawozy mineralne to jeden z najbardziej istotnych rodzajów produktów tego typu. Niektóre z nich zawierają tylko jeden składnik pokarmowy, jednak od pewnego czasu produkowane są także nawozy zawierające więcej składników odżywczych. Zyskują one na popularności ze względu na swoją efektywność, jednak niektórzy wciąż pozostają przy nawozach z jednym składnikiem pokarmowym. Nawozy mineralne regulują odczyn gleby i poprawiają jej właściwości. Związki chemiczne używane do produkcji nawozów są proste, wysokoprocentowe i dobrze przyswajalne przez rośliny. Główne surowce używane do produkcji nawozów mineralnych to odpady pochodzenia zwierzęcego, kopaliny, rudy i odpady przemysłu hutniczego. Nawozy występują w postaci granulatów lub proszków. Zawierają skondensowane mikro i makroelementy.

Nawozy azotowe i fosforowe

Nawozy azotowe stosowane są w rolnictwie i ogrodnictwie to między innymi saletra amonowa i saletra sodowa. Ta pierwsza stosowana jest pod wszystkie rodziny uprawne i na wszystkich rodzajach gleb. Ciekawostką jest, że saletra sodowa stosowana jest nie tylko jako nawóz, ale także jako substancja do konswerwowania mięsa w przemyśle spożywczym. Inny nawóz azotowy - chlorek amonu - stosowany jest natomiast przy lutowaniu, cynkowaniu i cynowaniu. Pokazuje to, jak różne substancje stosowane są do wzbogacania gleby. Nawozy azotowe, które zawierają azot w formie azotanowej, określa się jako szybkie. Pozostałe działają wolniej. Nawozy fosforowe mają duży wpływ na jakość plonów, natomiast w mniejszym stopniu na jego ilość. Wpływają jednak na efektywność nawożenia azotem - dowiadujemy się w firmie Agromarket z Węgorzyna, która zajmuje się dystrybucją nawozów, mieszanek i środków ochrony roślin. Gdy roślinom brakuje fosforu, stają się bardziej kruche, sztywne, a ich barwa traci połysk. Wybierając nawozy, warto więc konsultować się ze specjalistami, którzy mogą doradzić w łączeniu ze sobą poszczególnych substancji.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz