Artykuł sponsorowany

Zastosowanie tworzyw sztucznych: eliminatory mgły

Zastosowanie tworzyw sztucznych: eliminatory mgły

Tworzywa sztuczne w różnych odmianach znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu oraz w produkcji przedmiotów użytkowych. Wśród rozmaitych rozwiązań technicznych znalazły się też eliminatory mgły przeznaczone do osuszania pomieszczeń narażonych na wilgoć.

Tworzywa sztuczne w przemyśle

O przydatności tworzyw sztucznych można mówić godzinami, wskazując na ich wyjątkowe walory, a przede wszystkim – na możliwość tworzenia mieszanek o pożądanych parametrach i ich dowolnego formowania. Plastyczne właściwości tworzyw stwarzają wręcz nieograniczone możliwości budowania konstrukcji o wymyślnych kształtach. W sytuacjach, gdy potrzebna jest wysoka trwałość komponuje się mieszanki bardzo twarde, odporne na ścieranie i środki chemiczne. Atutem tworzyw jest też ich niewielka waga, dzięki której nawet masywne, duże elementy nie obciążają konstrukcji nośnej.

Tworzywa nie przewodzą prądu, dlatego są świetnymi izolatorami. Są też odporne na zmiany temperatur oraz wilgoć. Dlatego też mogą doskonale spełniać swoje zadanie w miejscach, w których mają stały kontakt z wodą. Plastik nie koroduje i nie ulega degradacji w takich warunkach, idealnie zastępując metale. W warunkach przemysłowych wykorzystywane są więc pojemniki i zbiorniki, a nawet całe linie produkcyjne z tworzyw sztucznych – szczególnie te mające kontakt z żywnością czy farmaceutykami.

Tworzywa o charakterystycznej strukturze są też odporne na środki chemiczne. Dzięki temu sprawdzają się w roli pojemników na smary, oleje, agresywne środki chemiczne czy inne substancje płynne. Jednym z elementów produkowanym z tworzyw sztucznych są też eliminatory mgły. Wykorzystuje je wiele zakładów przemysłowych.

Eliminatory mgły, czyli skraplacze i ich zadanie

Wilgoć jest bardzo dużym zagrożeniem w wielu zakładach produkcyjnych,  zwłaszcza tych, w których korzysta się z urządzeń elektrycznych. Wysoki poziom wilgotności powoduje ryzyko porażenia prądem i niebezpieczne w skutkach zwarcia. Problematyczne są też unoszące się w powietrzu opary różnych związków chemicznych, szczególnie częste podczas procesów suszenia. Skraplający się płyn stanowi ponadto zagrożenie dla cyklów produkcyjnych, powodując często poważne problemy techniczne i wpływając negatywnie na jakość produkcji, a w konsekwencji – wywołując straty materialne.

Produkowane przez firmę RPT Polska Sp. z o.o. eliminatory mgły są wykonane z lekkich i trwałych tworzyw sztucznych. Taka konstrukcja sprawia, że długo zachowują swoją niezawodność w wilgotnym i agresywnym środowisku. Lekkie tworzywa sprzyjają też budowaniu nawet bardzo pokaźnych instalacji – tych umieszczanych pod dachami wielkich hal produkcyjnych. Pozwalają one na zbieranie unoszącego się w powietrzu czynnika i przenoszenie go do specjalnych zbiorników. Zastosowanie eliminatorów mgły jest szerokie, bowiem są one wykorzystywane również w takich miejscach, w których skraplania wymagają lotne substancje chemiczne wykorzystywane w procesach technologicznych. Zalicza się do nich między innymi odsiarczanie, wychwytywanie oparów podczas suszenia tworzyw sztucznych, zbieranie pozostałości olejów podczas suszenia wydruków poligraficznych oraz wiele podobnych zastosowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz