Artykuł sponsorowany

Zalety i wady kompostowania

Zalety i wady kompostowania

Kompostowanie to proces wymagający tlenu i biologicznie degradowalnego materiału organicznego do CO2, wody oraz zmineralizowanego humusu. Dojrzały kompost można bezpiecznie stosować do nawożenia gleby. Choć ma wiele zalet, posiada również pewne wady.

Czym jest kompostowanie

Kompostowanie jest jednym z procesów rozkładu materii organicznej. Rozkład może przebiegać w sposób beztlenowy, gnilny lub z udziałem tlenu, czyli właśnie poprzez kompostowanie. Ten ostatni proces polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych. Dochodzi do tego poprzez przekształcenie ich w kompost. Swój udział mają w tym procesie przede wszystkim termofilne promieniowce, bakterie, pleśnie i pierścienice (dżdżownice).

Kompostowanie to proces złożony, na który wpływają takie czynniki jak kompostowany materiał, temperatura, dostępność tlenu, wilgotność materiału kompostowanego oraz ilość i jakość mikroorganizmów kompostujących. Znany jest od wieków, a jego istota wywodzi się z naturalnej zasady zamkniętego obiegu w środowisku naturalnym. Kompostowanie jest ściśle związane z rocznym cyklem życia przyrody, czyli z porami roku.

 -W trakcie kompostowania wytwarza się humus, który wykazuje znaczącą zawartość azotu, potasu, fosforu i wapnia. Dzięki temu stanowi doskonały nawóz dla roślin, a jego zawartość w glebie świadczy o jej żyzności. - zauważa ekspert z firmy Cleanworld.

Zalety kompostowania

Kompostowanie ma swoje plusy. Przede wszystkim, generuje ono deficytowy i bardzo potrzebny produkt, bazując na rozkładzie zużytych produktów, które przy okazji ostatecznie unieszkodliwia. Ponadto, proces ten jest dość prosty, a wykonanie go zupełnie bezpieczne.

Technologia ta jest dobrze znana i powszechnie stosowana na wielu obszarach, tak w większych gospodarstwach, jak i w przydomowych ogródkach.

Wady kompostowania

Nie da się ukryć, że proces kompostowania to prosty, szybki i tani sposób na uzyskanie własnego nawozu przy jednoczesnym pozbyciu się odpadów. Niestety, ma ono też kilka wad, takich jak:

  • konieczność selektywnej zbiórki frakcji odpadów granicznych,
  • spore wymagania w kwestii przestrzeni,
  • czasochłonność,
  • odczuwalny nieprzyjemny zapach,
  • wysokie wymagania jakości, które mogą stanowić zagrożenie dla obrotu kompostem.
Oceń artykuł (12)
2.6
Komentarze
Dodaj komentarz