Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów można wykonywać promienniki ciepła

Z jakich materiałów można wykonywać promienniki ciepła

Promienniki ciepła wykorzystywane są dość często do ogrzewania pomieszczeń wielkopowierzchniowych, takich jak magazyny, warsztaty, hale produkcyjne, sklepy czy kościoły. Warto wiedzieć z jakich materiałów powstają.

O promiennikach

Za pomocą promienników ciepła można nie tylko ogrzać sporych rozmiarów pomieszczenie, ale też rozmrażać pojazdy, ogrzewać ogrody zimowe, a także osuszać i utrzymywać stałą temperaturę w procesach przemysłowych.

Promienniki, niezależnie od swojej budowy, ogrzewają pomieszczenia za pomocą promieniowania podczerwonego (podobnego do tego, którym Słońce ogrzewa Ziemię). Urządzenie to ogrzewa przegrody i znajdujące się w pomieszczeniu wyposażenie, by następnie przekazać ich ciepło do pomieszczenia.

-Najważniejszą zaletą promienników jest szybki odbiór ciepła oraz prosta instalacja. Ponadto, ogrzewanie za ich pomocą zapewnia właściwy komfort cieplny, w sam raz dla ludzkiego organizmu – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę ROTAL.

Z czego są zrobione

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów promienników, które można podzielić względem zastosowania. Wszystkie różnią się nie tylko funkcjami, ale również materiałem wykonania. Wyróżniamy promienniki:

  • Elektryczne- wykonywane w formie żarówek lub elementów ceramicznych czy metalowych. Urządzenia te wyglądają jak lampy z żarnikiem umieszczonym wewnątrz. Podobnie jak w żarówce, żarnik rozgrzewa się do wysokiej temperatury.
  • Gazowe – znajdziemy je w wersji rurowej lub ceramicznej. Te drugie posiadają ceramiczny generator, za pomocą którego spala się mieszaninę powietrza i gazu. Z kolei promienniki rurowe tworzy się z aluminium lub stali nierdzewnej. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji, jednak ich instalacja jest dość skomplikowana.
  • Wodne – to stalowe i izolowane płyty promienników, które wykonuje się zgodnie ze specyfikacją konkretnego obiektu. Urządzenie składa się z wytłoczonej blachy, w której układa się stalowe rury precyzyjne. Dla uzyskania lepszej transmisji ciepła przytwierdza się te rury ze stali do blachy za pomocą zgrzewu dwupunktowego. Warto wiedzieć, że przepływająca przez promiennik ciepła woda oddaje ciepło do pomieszczenia.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz