Artykuł sponsorowany

Wykrojniki do produkcji opakowań

Wykrojniki do produkcji opakowań

Branża papiernicza na całym świecie jest z roku na rok silniejsza głównie za sprawą dużego nakładu produkcyjnego różnego typu opakowań – papierowych, kartonowych czy tekturowych. Rynek producentów opakowań jest w Polsce wart ponad 34 mld złotych. Część opakowań rynku papierniczego tworzonych jest w procesach recyklingowych, a wiele firm przemysłowych, czy usługowych stawia na tańsze rozwiązania – opakowania papierowe.

Wykrojniki do poligrafii

Można odnieść mylne wrażenie, że branża papiernicza nie ulega innowacjom technologicznym, ale to właśnie zaawansowana technika produkcji opakowań i coraz bardziej precyzyjne, szybko produkujące wykrojniki, przyczyniają się do wysokich wskaźników gospodarczych firm z branży papierniczej. Wykrojniki są to bowiem specjalne metalowe i ostre obrysy, z oznaczonymi miejscami gięcia i cięcia, które umożliwiają szybką produkcję identycznych kopii wyrobów papierniczych – głównie opakowań. Żywotność jednego wykrojnika wykonanego w technologii laserowej to około jeden milion sztuk wytworzonych dzięki niemu produktów. Warto wiedzieć również, że to właśnie wykrojniki wyprodukowane w technologii laserowej wyróżniają się najlepszą efektywnością oraz dokładnością.

Projekt opakowania – projekt wykrojnika

W przypadku opakowań liczy się nie tylko wykorzystany materiał, ale również kształt, wielkość i sposób użytkowania danego opakowania. Oczywiście projektowaniem opakowań zajmują się wyspecjalizowane podmioty – producenci wykrojników – np. MARBAR - Produkcja wykrojników technologią laserową, których główną działalnością jest wykonywanie sprecyzowanego i ściśle określonego konceptu wykrojnika. Najlepsze firmy z branży produkują wykrojniki metodą laserową na podstawie wzorów opakowań czy rysunków technicznych, dzięki czemu nawet najbardziej skomplikowane kształty, wcięcia, wgięcia i łamania są wykonywane precyzyjnie. Projekt opakowania musi być ściśle związany z projektem wykrojnika, co umożliwi drukarni nieprzerwany proces produkcyjny tysiąca kopii tego samego produktu opakowaniowego.

Rodzaje wykrojników

W przypadku produkcji wykrojników technologią laserową ważny jest też ich podział. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje wykrojników: wykrojniki grube, wykrojniki cienkie, wykrojniki średnie oraz wykrojniki kanapkowe. Pierwszy rodzaj wykrojników jest bardzo uniwersalny. Jego przeznaczeniem jest praca ze wszystkimi materiałami papierniczymi – papier, tektura, filc (wyrób włókienniczy). Drugi typ – wykrojniki cienkie – ma zadanie wycinania w papierze kształtów nawet o bardzo skomplikowanych projektach wzorniczych.  Kolejny rodzaj przeznaczony jest zarówno do grubszych strukturalnie mas papierniczych, jak i tych znacznie cieńszych. Ostatni typ, wykrojniki kanapkowe są to przyrządy, które za jednym pociągnięciem maszyny wycinają kształt opakowania i nadają mu określone wzory.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz