Artykuł sponsorowany

Więźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana? Co wybrać?

Więźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana? Co wybrać?

Więźba to „kręgosłup” dachu, który stanowi podstawę jego konstrukcji. Zwykle wykonuje się ją bezpośrednio na placu budowy. Coraz popularniejsze są jednak więźby prefabrykowane, wykonywane w wyspecjalizowanym zakładzie ciesielskim, w całości dostarczane na plac budowy i od razu montowane. Które z rozwiązań jest lepsze? Jak podjąć właściwą decyzję? Podpowiadamy.

Nowoczesne więźby prefabrykowane – zalety i wady

Prefabrykaty do konstrukcji więźby dachowej powstają w wyspecjalizowanych zakładach ciesielskich. Tworzy się je z wysokiej klasy, dobrze wysuszonego drewna o doskonałych właściwościach. Cały proces sterowany jest komputerowo, za pomocą nowoczesnych programów, dlatego produkcję rozpoczyna się od przygotowania skrupulatnego projektu. Uwzględnia on potrzeby inwestora, a także racjonalną gospodarkę materiałami, przez co możliwe jest wykorzystanie mniejszej ilości surowca. W ramach projektu oblicza się przekroje elementów i tworzy konstrukcję zgodną z indywidualnymi potrzebami każdej inwestycji.

Więźby prefabrykowane wykonywane są niezwykle precyzyjnie i solidnie. Dużą zaletą tego typu konstrukcji jest możliwość ich dostosowania do indywidualnych potrzeb oraz szybkiego i precyzyjnego wykonania nawet skomplikowanych realizacji. Oczekiwanie na gotowe prefabrykaty wynosi zwykle od jednego do dwóch tygodni. Warto wiedzieć, że montaż większości prefabrykatów wymaga wykorzystania dźwigu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Profesjonalne usługi z zakresu montażu więźb dachowych oraz innych prac wymagających użycia dźwigu świadczy firma Trans-Dźwig. E. Duszkiewicz z Mielca. Montaż prefabrykatów zwykle trwa jednak nie więcej niż 3 dni, co pozwala na ogromne oszczędności czasu na budowie. Całościowe koszty wykonania i montażu prefabrykatów zależą od bardzo wielu czynników. Warto wiedzieć jednak, że zwykle są one wyższe niż w przypadku konstrukcji tradycyjnej.

A może jednak więźba tradycyjna?

Tradycyjne więźby dachowe wykonywane są na placu budowy przez cieśli. Zazwyczaj montuje się je z gotowych elementów zamówionych z tartaku. Warto zwrócić uwagę na jakość i wilgotność surowca i upewnić się, że jest ona odpowiednia. Budowa  tradycyjnej więźby to zwykle dość długotrwały proces, który trwać może nawet kilka tygodni. Wymaga też zatrudnienia sprawdzonej i solidnej brygady ciesielskiej. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niższy całościowy koszt. Wadą jest zaś o wiele mniejsza precyzja projektu i wykonania. Tego typu więźba nie wymaga za to stosowania ciężkiego sprzętu, a więc odpada dodatkowa opłata za usługi dźwigowe. Dokładne różnice w cenach między więźbą tradycyjną a prefabrykowaną mogą być jednak stosunkowo niewielkie. Wszystko zależy bowiem od konkretnego projektu.

Więźba dachowa z prefabrykatów czy tradycyjna – co wybrać?

Ostateczny wybór pomiędzy tradycyjną a prefabrykowaną więźbą zależy od bardzo wielu czynników. Jeśli głównym kryterium decyzji jest koszt, to warto zorientować się w lokalnych stawkach, nie zakładając z góry, że wykonanie więźby tradycyjnej będzie znacznie tańsze. Więźba prefabrykowana może okazać się bardziej opłacalna w całościowym rozrachunku, jeśli bryła lub konstrukcja dachu jest skomplikowana. Warto wziąć pod uwagę również wymogi działki – na niektórych z nich nie będzie możliwy montaż prefabrykatów za pomocą dźwigu, który po prostu nie będzie miał jak dotrzeć na plac budowy, na innych zaś kłopot sprawić może przetrzymywanie drewna z tartaku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz