Uzdatnianie powietrza – osuszacze chłodnicze i odolejacze

Uzdatnianie powietrza – osuszacze chłodnicze i odolejacze

Powietrze wydostające się ze sprężarki tłokowej, śrubowej czy łopatkowej nie jest sterylnie czyste. Zwykle zawiera wodę, drobne zanieczyszczenia stałe i olej. Obecność takich domieszek w sprężonym powietrzu przyspiesza zużycie urządzeń pneumatycznych. Jak temu zapobiegać?

Strony www Strony www

Zanieczyszczenia znajdujące się w sprężonym powietrzu tworzą szlam, który powoduje korozję urządzeń pneumatycznych, zaworów i dysz w układzie. Również woda nie sprzyja rurociągom, znacznie przyspieszając ich niszczenie.

Przygotowanie sprężonego powietrza

Pierwszym elementem układu pneumatycznego umieszczonym za sprężarką powinny być urządzenia przygotowujące powietrze do dalszego wykorzystania. Są to odpowiednie filtry, które osuszają sprężone powietrze i usuwają z niego drobiny kondensatu olejowego, zanim zostanie przekazane dalej do maszyn.

Skąd woda w sprężonym powietrzu?

Obecność wody w sprężonym powietrzu jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jako para wodna, będąca zwykłym elementem powietrza atmosferycznego, jest zasysana do sprężarki. Niekiedy woda dostaje się do układu również ze zbiorników powietrza znajdujących się za sprężarką.

Osuszacz chłodniczy sprężonego powietrza

Działanie osuszaczy chłodniczych opiera się na zasadzie funkcjonowania wymienników ciepła. Powietrze ze sprężarki jest w nich chłodzone do tzw. ciśnieniowego punktu rosy (30C). Wilgoć wykrapla się i jest usuwana z układu. Następnie powietrze jest ponownie podgrzewane.

Skąd olej w sprężonym powietrzu?

Olej znajdujący się w sprężonym powietrzu pochodzi z wnętrza sprężarki lub ze ścianek przewodów instalacji. Innym źródłem kropel jest stosowanie – często nieuniknione – mgły olejowej, w celu smarowania układu pneumatycznego.

Odolejacz sprężonego powietrza

Usuwanie oleju ze sprężonego powietrza jest procesem wieloetapowym i rozpoczyna się, jeszcze zanim trafi ono do odolejacza. Już w osuszaczu powietrza zatrzymuje się część rozpylonego w sprężarce oleju, natomiast odolejacz służy ostatecznemu usunięciu najmniejszych drobinek. Obecnie stosuje się rozmaite pod względem budowy filtry odolejające, przy czym najpopularniejsze z nich to odolejacze cyklonowe, absorpcyjne i labiryntowe.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz