Artykuł sponsorowany

Uszczelka – mała, wytrzymała, niezawodna. Jak ją wybrać?

Uszczelka – mała, wytrzymała, niezawodna. Jak ją wybrać?

Uszczelka jest dowodem na to, że prawdziwy geniusz tkwi w prostocie. Kawałek odpowiednio dopasowanej gumy zapewnia szczelność chłodniom, oknom i instalacjom hydraulicznym. Obecność uszczelek dziś wydaje się nam naturalna, ale aż strach pomyśleć, co by było bez nich. Dlaczego uszczelka jest tak genialnym wynalazkiem? I gdzie dzisiaj nie można się bez niej obejść? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście!

Pożądane właściwości

Mimo różnych kształtów, rozmiarów i materiałów, z których wykonywane są uszczelki, ich zastosowanie zawsze jest takie samo – zapewniać szczelność danego układu i zapobiegać przeciekom. Niektóre uszczelki sprawdzają się w tym bardziej, inne mniej. Duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie uszczelnienia – istotną rolę odkrywa też jednak materiał, z którego wykonuje się uszczelkę. Może on mieć różne parametry. Szczególnie trudno jest znaleźć uszczelki do zadań specjalnych - czyli takie, które sprawdzają się nawet w środowisku bardzo zmiennych temperatur – na przykład w chłodni.


- Nasze uszczelki, ze względu na swoje właściwości, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Używane są w branży spożywczej, na przykład w komorach wędzarniczych, wszelkiego rodzaju chłodniach i drzwiach gazoszczelnych, a także w przechowalniach owoców. Sprawdzają się także w przemyśle piekarniczym, cukierniczym i cukrowniczym. Używa się ich w zakładach barwiarskich i przy produkcji styropianu – mówi przedstawiciel firmy Art-Sil. Zakład wyrobów silikonowych i gumowych. T. Mirowski, M. Włochyń.

Kiedy uszczelnienie może zawieść?

Chociaż, jak już wspomnieliśmy wyżej, uszczelki są genialne w swojej prostocie, czasem potrafią zawieść. W jakich sytuacjach możemy spodziewać się awarii uszczelnienia? Powodów może być kilka. Powinniśmy wiedzieć, że czasem awarii ulega nawet najlepsze uszczelnienie. Najczęściej problemy wynikają z nierównomiernego rozprowadzenia siły nacisku – mówiąc krótko, na uszczelkę kierowane jest po prostu nierównomierne ciśnienie, spowodowane złym ustawieniem instalacji, zwykle związanym z zastosowaniem asymetrycznego obciążenia śruby. Powierzchnia uszczelnienia nie przylega wtedy idealnie do rurociągu i może spowodować przeciek. Problemy z uszczelnieniem mogą się pojawiać także wtedy, kiedy dobierzemy niewłaściwy typ uszczelki do planowanych przez nas zastosowań. W tej sprawie najlepiej zaufać profesjonalistom i zapytać się o odpowiednią uszczelkę sprzedawcy lub producenta. Dzięki temu unikniemy ewentualnych awarii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz