Artykuł sponsorowany

Typowe błędy podczas wykonywania ogrzewania podłogowego

Typowe błędy podczas wykonywania ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Nowoczesne, estetyczne, a zarazem oszczędne – warto w nie zainwestować, chcąc się cieszyć ciepłem w domu przez cały rok. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w tym typie ogrzewania, należy zatroszczyć się o jego profesjonalny montaż. Sprawdź, jakie błędy najczęściej przyczyniają się do późniejszych usterek.

Brak planu

Aby ogrzewanie podłogowe efektywnie rozprowadzało ciepło we wnętrzu, pętle ogrzewania muszą zostać rozmieszczone w odpowiedni sposób. Żeby tak się stało, potrzebny jest dobry plan, a także rysunek precyzyjnie pokazujący rozkład pętli w podłodze. Bez sporządzenia minimum dokumentacji, narażasz się nie tylko na nieefektywną pracę systemu grzewczego, ale również na ryzyko późniejszych usterek. Pętle ogrzewania mogą bowiem zostać uszkodzone, jeśli w przyszłości będziesz chciał wykonać jakiś remont, który będzie wymagał wiercenia w posadzce.

Źle zaplanowane prace

Ogrzewanie podłogowe powinno być montowane dopiero wówczas, gdy wszystkie inne instalacje są już gotowe, a ekipa remontowa zakończyła wykonywanie prac tynkarskich. Jeśli prace instalacyjne rozpoczną się zbyt wcześnie, przewody mogą po prostu ulec uszkodzeniu. Dlatego specjalistyczne firmy, takie jak Termoluks Przedsiębiorstwo Ciepłownicze, przystępują do pracy wyłącznie, kiedy warunki są ku temu odpowiednie.

Nieodpowiednio przygotowane podłoże

Ogrzewanie podłogowe trafia na warstwę jastrychu, a później jest pokrywane materiałem, którym wykańczamy podłogę – np. kaflami ceramicznymi. Dla jego prawidłowego funkcjonowania ważne jest dokładne wyrównanie podłoża, a także zastosowanie odpowiednio grubej warstwy jastrychu. Zbyt gruba spowoduje bezwładność cieplną posadzki, zbyt cienka zaś – może ograniczyć wytrzymałość i trwałość systemu grzewczego.

Brak dylatacji

Podobnie jak przy układaniu np. paneli podłogowych, tak przy instalowaniu ogrzewania podłogowego konieczna jest dylatacja. W tym przypadku rozumie się ją na dwa sposoby. Po pierwsze chodzi o dylatację w wylewce, po drugie zaś – o odpowiednie przerwy między rurami pętli grzewczych. Szczeliny dylatacyjne nie powinny się przecinać z pętlami grzewczymi, a jeśli nie jest możliwe ich ominięcie, należy zastosować zabezpieczenie peszlem.

Użycie nieodpowiednich materiałów

Odpowiednio dobrane urządzenia grzewcze to podstawa. W przypadku ogrzewania podłogowego znaczenie ma m.in. typ zastosowanych rur – miedź musi być w nich pokryta warstwą tworzywa sztucznego. Równie istotne są wykorzystane systemy łączenia rur, jak i odpowiedni typ posadzki.

Inne typowe błędy to m.in.: nieprzeprowadzenie próby szczelności przed wylaniem jastrychu, zamontowanie skrzynki rozdzielacza zbyt daleko od instalacji czy nieprzestrzeganie zalet producenta wykorzystywanego systemu ogrzewania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz