Artykuł sponsorowany

System transportu wewnętrznego w organizacji produkcji

System transportu wewnętrznego w organizacji produkcji

Procesy produkcji w zakładach przemysłowych wymagają zastosowania wielu różnych usprawnień, dzięki którym produkt schodzi z taśmy szybciej, a koszt jego wytworzenia jest niższy. Istotną rolę w takich procesach odgrywa odpowiedni system transportu wewnętrznego.


Różne systemy transportu wewnętrznego

Transport wewnętrzny to nic innego, jak wszelkiego typu narzędzia i urządzenia pozwalające na przemieszczanie produktów lub materiałów w obrębie jednej hali produkcyjnej. Nie bez powodu w praktyce funkcjonuje określenie produkcji taśmowej. To system pracy, który polega na wykonywaniu kolejnych etapów montażu lub innych prac na stanowiskach ulokowanych wzdłuż taśmociągu. Taki system pozwala do minimum ograniczyć konieczność przemieszczania się pracowników, a także podnosi poziom bezpieczeństwa, eliminując konieczność dźwigania i przenoszenia. Systemy transportu wewnętrznego bywają różne, zależnie od procesów i zadań realizowanych w zakładzie. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się przenośniki taśmowe, rolkowe napędzane i nienapędzane, paskowe, łańcuchowe, stoły kulowe, obrotnice, wózki widłowe, krzyżówki, windy, dźwignice i kilka innych. Poszczególne elementy mogą funkcjonować pojedynczo lub stanowić część złożonego systemu wewnętrznego.

Przenośniki i ich dostosowanie do profilu produkcji

Jednym z popularniejszych systemów transportu bliskiego jest przenośnik, znany też pod popularną nazwą taśmociągu. Nazwa ta jest odniesieniem do mechanizmu działania, który sprowadza się do rolek połączonych taśmą. Dzięki temu napędzana silnikiem całość obraca się w płaszczyźnie poziomej, powodując przesuwanie znajdującego się na powierzchni elementu. Taśmy stosowane w przenośnikach stanowią ważny element konstrukcji całego przenośnika. W procesach produkcyjnych wykonywane są różne czynności, a przemieszczający się element powinien być dostępny dla pracownika. Nietrudno wyobrazić sobie puszki z napojami czy okrągłe piłeczki, które wraz z przesunięciem taśmy w nieskoordynowany sposób przemieszczają się po jej powierzchni. Zastosowanie taśmociągów wymaga dostosowania ich do konkretnego produktu i realizowanego zadania. Do tego celu służą między innymi rozmaite taśmy.

Taśmy transportowe i ich specjalizacja

W większości przenośników taśmy transportowe są wymienne, co wynika z ich zużywania się w czasie pracy. Dostępność taśm jest duża, a modele urozmaicone, dzięki czemu możliwe jest dobranie takiego produktu, który najlepiej sprawdzi się w konkretnych procesach. W ofercie producentów takich jak Centrum taśm i pasów Jurek Szczepan dostępne są na przykład specjalne taśmy dla zakładów piekarniczych, nie tylko wyróżniające się odpowiednią powierzchnią, ale też posiadające atesty dopuszczające je do kontaktu z żywnością. Produkowane są też taśmy gumowe, gładkie i fakturowane, dopuszczone do różnych zakresów temperatur, a także gumowe taśmy profilowane o wielu rozmaitych wzorach, które są przystosowane do przenoszenia detali o określonym kształcie i wielkości. Taśma w przenośniku decyduje nie tylko o efektywności transportu, ale też wpływa na komfort pracownika, dlatego istnieje tak wiele wzorów pozwalających na wybór najbardziej optymalnego rozwiązania.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz