Artykuł sponsorowany

Standardy wykonywania procesów piaskowania i malowania

Standardy wykonywania procesów piaskowania i malowania

Procesy oczyszczania różnych powierzchni – stalowych, aluminiowych, marmurowych, drewnianych – techniką piaskowania, a następnie odpowiedniego malowania zostały unormowane prawnie. Zasady i standardy, jakich muszą przestrzegać firmy podejmujące się zleceń, są skodyfikowane. Niezwykle ważne są standardy bezpieczeństwa i higieny pracy, które należy spełnić.

Czyszczenie powierzchniowe – normy

Jedna z norm, które obowiązują takie firmy jak Tatra Janusz Szczepańskiego, przewiduje wykorzystanie konkretnych materiałów przy pracach czyszczenia powierzchni. Powinny to być ścierniwa metalowe (śrut staliwny bądź żeliwny lub pocięty drut stalowy) albo niemetalowe (piasek, szkło, rozdrobnione skały i minerały, ścierniwa sztuczne). Bardzo ważne są zabezpieczenia związane ze stanowiskiem pracy. Urządzenia do strumieniowo-ściernego oczyszczania powierzchni – piaskarki – powinny być wyposażone w sprawny system, który w razie niekontrolowanego wypuszczenia narzędzia z rąk automatycznie zamknie wypływ ścierniwa z dyszy roboczej. Ważne jest również to, że nie wszystkie prace wykonywane są na powietrzu. W przypadku mniejszych konstrukcji mogą one być piaskowane w specjalnych komorach. To wymaga zastosowania odpowiedniej odzieży ochronnej oraz zasad związanych z odpowiednim poziomem czystego powietrza dla pracownika.

Malowanie natryskowe

Bardzo często wykorzystywanym procesem, który wykonuje się po piaskowaniu, jest malowanie natryskowe. Firmy z branży czyszczenia powierzchni wykonują kompleksowe usługi w związku z renowacją konstrukcji hal, mostów, wiaduktów, zbiorników, kominów czy innych obiektów ze stali, kamienia, betonu oraz ceramiki. Duże obiekty wymagają malowania natryskowego (jest ono bardzo wydajne), które również posiada swoje uwarunkowania. Ich przestrzeganie pozwala na szybkie nałożenie wielu warstw ochronnych na dany materiał – bardzo często wystarczy położyć tylko jedną warstwę, a szybkość malowania natryskowego to nawet cztery metry kwadratowe na minutę. Przy tego typu malowaniu ważne są podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy:

  •  Pokrywanie powierzchni płynnymi farbami i lakierami musi odbywać się na otwartej przestrzeni, w komorach malarskich lub innych pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją bądź nawiewem powietrza.
  • Aparatura lakiernicza musi posiadać sprawne manometry, ciśnieniomierze, a także zawory bezpieczeństwa.
  • Ważne jest ograniczenie palnych środków w pomieszczeniach.
  • Należy zadbać o odpowiednio niskie stężenie czynników szkodliwych dla zdrowia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz