Artykuł sponsorowany

Skup surowców wtórnych pomysłem na biznes w służbie ekologii

Skup surowców wtórnych pomysłem na biznes w służbie ekologii

Wzrost świadomości ekologicznej oraz kurczące się zasoby naturalne na świecie sprawiły, że coraz większą wagę przywiązujemy do kwestii związanych z recyklingiem. Przedmioty, które kiedyś stanowiły nic nie znaczące odpady, dziś stały się pożądanym surowcem doskonale nadającym się do ponownego użycia lub przetworzenia. Bardzo ważnym ogniwem w tym procesie są skupy surowców wtórnych.

Skup złomu i makulatury bez tajemnic

Działalność związana ze skupem surowców wtórnych to nadal jedna z podstawowych form pozbycia się tego rodzaju odpadów przez osoby indywidualne oraz  przedsiębiorstwa. Zakres rodzaju materiałów, które można oddać jest bardzo szeroki. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności może to być skup złomu (aluminium, stal, miedź, mosiądz itp.), makulatury i folii, metali kolorowych lub elektrośmieci i akumulatorów, a nawet zużytych katalizatorów samochodowych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko, co wpadnie nam w ręce, można legalnie sprzedać w tych miejscach. Dotyczy to przede wszystkim elementów infrastruktury takich jak znaki drogowe, fragmenty torów i trakcji kolejowych lub pokryw studzienek kanalizacyjnych itp. Dodatkowo należy pamiętać, że zgodnie z Ustawą o odpadach osoba przekazująca odpady metali jest obowiązana do okazania dokumentu, w celu potwierdzenia tożsamości. Jednocześnie posiadacz odpadów prowadzący punkt zbierania odpadów metali jest obowiązany odmówić przyjęcia odpadów metali w przypadku, gdy osoba przekazująca te odpady odmawia okazania odpowiedniego dokumentu. Przepisy te mają na celu ograniczyć negatywne zjawiska kradzieży metalowych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej, wodno-kanalizacyjnej, kolejowej, drogowej itp. Bardzo często też skup złomu to również miejsce, które świadczy usługi towarzyszące, takie jak np. odbiór surowców wtórnych od kontrahentów lub przewożenie na zlecenie różnych materiałów. W przypadku rozbiórki różnych zabudowań lub większych konstrukcji skorzystanie z tego typu usług wydaje się być najlepszym sposobem na pozbycie się ciężkich odpadów, które nie mają praktycznego zastosowania bez obróbki.

Gdzie oddać surowce wtórne

Współczesny skup złomu pod względem oferowanych usług i rodzaju skupowanych materiałów zdecydowanie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Podobnie jest z liczbą klientów, którzy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z korzystania z tego typu usług. Zanim jednak sprzedamy posiadane surowce wtórne dobrze jest zorientować się w cenach, jakie oferują poszczególne firmy, a także sprawdzić opinie o nich. W takim przypadku warto także zapoznać się z ofertą firmy Korporacja MSK, która dla swoich klientów otworzyła dziesięć punktów skupu we Wrocławiu i okolicach.  Zajmują się oni między innymi skupem złomu metalowego, który obejmuje stal, żelazo oraz metale kolorowe, w tym brąz, mosiądz, miedź, ołów, cynk i aluminium. Dodatkowo przyjmują oni także różne urządzenia elektroniczne, wykorzystywane w gospodarstwie domowym i do pracy biurowej oraz elementy innych urządzeń i maszyn. Poza odpadami zawierającymi metale skupują także makulaturę, w tym kartony i gazety oraz szklaną stłuczkę, a także folię kolorową i białą. Dzięki odpowiednim samochodom ciężarowym przewożą na zlecenie rozmaite ładunki oraz oferują możliwość odbioru surowców od kontrahentów. Jak sami mówią: Korporacja MSK posiada wieloletnie doświadczenie na rynku surowców wtórnych i skupu makulatury. Doświadczenie to, jak również współpraca z zaufanymi firmami, pozwoliły nam rozwinąć działalność tak, by zaoferować swoim klientom możliwie najlepsze warunki”.

Złom i makulatura a ekologia

Gromadząc niepotrzebnie złom i magazynując różnego rodzaju odpady szkodzimy otaczającemu nas środowisku. Niektóre z nich mogą zawierać substancje szkodliwe, które zagrażają również naszemu zdrowiu. Warto pamiętać, że zdecydowaną większość materiałów, które trafiają na skup surowców wtórnych można przetworzyć i dać im tzw. drugie życie.

Dzięki temu możemy: 

  • obniżyć koszty wytwarzania nowych produktów,   
  • zmniejszyć ilość opadów zalegających na składowiskach,           
  • chronić zasoby naturalne poprzez wykorzystanie surowców wtórnych,  
  • obniżyć ilość energii potrzebnej do wyprodukowania nowych dóbr.

Podstawową zasadą dotyczącą recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów przy najmniejszym nakładzie surowcowym i energetycznym potrzebnym do ich przetworzenia.

Skup złomu, makulatury i innych surowców wtórnych to istotny element systemu gospodarki odpadami. Oddając różnego rodzaju przedmioty do punktów zbiórek mamy pewność, że ewentualne substancje toksyczne zostaną bezpiecznie odseparowane, a poszczególne elementy poddane procesom odzysku, co pozwoli na otrzymanie jednorodnych i czystych odpadów, które następnie zostaną przekazane do recyklingu. Nie należy zapominać, że poza argumentem ekologicznym, jest to sposób na pozbycie się zbędnych w naszym otoczeniu rzeczy  i jednoczesny sposób na odzyskanie części kosztów poniesionych na ich zakup.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz