Artykuł sponsorowany

Roboty na produkcji czyli nowa era przemysłu

Roboty na produkcji czyli nowa era przemysłu

Robotyzacja jeszcze nie tak dawno była wyłącznie tematem filmów science fiction. Dziś już staje się ona fundamentem nowoczesnych zakładów przemysłowych, w których precyzyjnie zaprogramowane maszyny wspomagają człowieka w ciężkiej, monotonnej i nierzadko niebezpiecznej pracy. 

Roboty przemysłowe

Mówiąc o robotach, wielu z nas wyobraża sobie urządzenie przypominające człowieka, które porusza się, komunikuje i wykonuje polecone czynności. Chociaż do takiej postaci już niedaleko, a nawet pierwsze przypominające ludzi roboty już powstały, w przemyśle wykorzystywane są maszyny, które w kontekście wyglądu nie mają z rasą ludzką nic wspólnego. Specyfiką robotów przemysłowych jest zaprogramowanie konkretnej sekwencji ruchów, dzięki której maszyna wykonuje bardzo specyficzne zadania. Roboty są wyspecjalizowane, co oznacza, że stale wykonują ten sam, powtarzalny ciąg czynności, wykorzystywany zazwyczaj w produkcji seryjnej.

Możliwości robotów przemysłowych są dziś już bardzo duże. Producenci tacy jak Comau Poland Sp. z o.o. oferują przedsiębiorcom maszyny do obsługi urządzeń i linii produkcyjnych, do paletyzacji i pakowania, spawania, zgrzewania, a nawet obsługi pras. Nie brakuje też robotów dozujących czy manipulujących, wykorzystywanych nawet przy bardzo precyzyjnych pracach. Szczególnie popularne jest wykorzystywanie robotów przemysłowych w przemyśle elektronicznym, w których bywa wymagana zarówno wyjątkowa sterylność pracy, jak i bardzo dokładne czynności montażowe, niemożliwe dla człowieka. 

Korzyści wynikające z zastosowania robotów przemysłowych

Robot, podobnie jak każda inna maszyna, wykonuje takie czynności, do jakich został zaprogramowany. W przeciwieństwie jednak do innych urządzeń, jak tokarki czy frezarki CNC, można go przystosować do znacznie większej liczby ruchów wykonywanych w określonym ciągu albo skorelować jego pracę z innymi robotami, dzięki czemu razem wykonują określony element cyklu produkcyjnego. Niewątpliwą zaletą robotów przemysłowych jest ich precyzja oraz brak przemęczenia, które zazwyczaj towarzyszy człowiekowi. Raz uruchomione roboty mogą wykonywać ciąg czynności przez setki godzin bez udziału pracowników, a pracując w ruchu ciągłym eliminują przestoje i potrzebę zatrzymywania linii produkcyjnej. Brak zmęczenia to również brak ryzyka popełnienia błędu, dzięki czemu minimalizowane są straty materiałowe.

Kolejny atut robotów przemysłowych to wyjątkowa powtarzalność. Oznacza to, że każdy kolejny element, spaw, otwór czy opakowanie jest identyczne jak tysiące wykonanych wcześniej. Pozwala to na produkcję bardzo konkretnych, wyspecjalizowanych elementów, w których tak istotne jest dopasowanie. Roboty na linii produkcyjnej to poprawa komfortu pracy, bezpieczeństwa pracowników, a także zwiększenie wydajności procesów, a więc i niższe koszty produkcji. Zazwyczaj duże hale z liniami produkcyjnymi obsługiwanymi przez roboty wymagają pojedynczych operatorów nadzorujących sprawność systemu, dzięki czemu pracownicy mogą być oddelegowani do innych, odpowiedzialniejszych zadań. Robotyka przemysłowa to przyszłość wielu dziedzin produkcji, które będą wytwarzać szybciej i taniej lepsze, bardziej precyzyjne i estetyczne produkty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz