Artykuł sponsorowany

Przesiewacze i sortowniki wibracyjne w procesie produkcji kruszyw

Przesiewacze i sortowniki wibracyjne w procesie produkcji kruszyw

Kruszywa to materiał, który znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i ogrodnictwie oraz przy budowie dróg. Sposób ich wykorzystania jest uzależniony m.in. od typu materiału, ale także frakcji. Producenci kruszyw, niezależnie od tego, jaką metodą pozyskują materiały, uzyskują skałę rozdrobnioną na kilka frakcji. Aby posortować kruszywa – rozdzielając je na poszczególne frakcje – sięgają po profesjonalne przesiewacze.

Sortowanie kruszywa – kluczowy element procesu produkcyjnego

Kruszywo, niezależnie od typu, może być pozyskiwane na wiele sposobów. Eksploatacja złoża może nastąpić m.in. za pomocą specjalnych koparek podsiębiernych, które są wyposażone w młoty hydrauliczne, ale również przy wsparciu materiałów wybuchowych. Tak uzyskany materiał jest mieszanką kruszyw o wielu frakcjach. W większości przypadków można byłoby go dystrybuować w tej naturalnej postaci. Niemniej jednak większość odbiorców poszukuje produktu, który spełnia określone wymogi techniczne. Dlatego przed jego sprzedażą konieczne jest rozdzielenie mechaniczne drobnego, grubego i bardzo grubego kruszywa. Z uwagi na przemysłowy charakter przetwarzania tego surowca konieczne jest zastosowanie profesjonalnych maszyn, takich jak sortowniki wibracyjne. To sprzęt, którego dystrybucją zajmuje się m.in. firma Consul PW Osińska Edyta.

Jak pracuje sortownik wibracyjny?

Do przesiania i posortowania kruszywa stosuje się m.in. przesiewacze obrotowe. Te wysokiej klasy nadają się m.in. do przesiewania: dużych kamieni, węgla pozyskiwanego metodą odkrywkową, rud, żwiru, żużlu, a także kruszywa odzyskanego w procesie recyklingu.

Profesjonalne przesiewacze obrotowe:

  • wykazują bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wysokie obciążenia – zapewniają ciągłość pracy firmom produkującym kruszywa,
  • pozwalają na przetworzenie nawet 1000 ton kruszywa na godzinę,
  • umożliwiają profesjonalne oddzielenie nawet kilku frakcji kruszywa w trakcie procesu – wszystko dzięki specjalistycznym sitom stalowym i kilku etapom przesiewania,
  • nadają się również od odgliniania i innych metod, które pozwalają oczyścić materiał.

Warto podkreślić, że maszyny najwyższej klasy mogą pracować bez stałej obsługi operatorskiej, co obniża koszt ich zastosowania. Ponadto te nowoczesne są konstruowane w taki sposób, aby nie pojawiały się w nich obszary wymagające smarowania. Pozwala to na zredukowanie do minimum częstotliwości działań związanych z konserwowaniem oraz serwisowaniem przesiewacza. Warto zatem przyjrzeć się ofercie sortowników wibracyjnych na rynku i wybrać maszynę, która najlepiej odpowiada specyfice procesu produkcyjnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz