Artykuł sponsorowany

Produkcja wyposażenia okrętowego – czym się zajmuje stocznia?

Produkcja wyposażenia okrętowego – czym się zajmuje stocznia?

Stocznie zajmują się wykonywaniem szeroko pojętego wyposażenia okrętowego. Mają jednak także inne, przydające się również na lądzie, usługi. Obróbka skrawaniem, cięcie blach, frezowanie, spawanie i szeroko pojęta obróbka metali – to wszystko możemy wykonać w stoczni.

Na okręty

Stocznie zajmują się produkcją okrętów i wyposażenia okrętowego. To poważne, duże zakłady, które wymagają bardzo dużego, specjalistycznego parku maszynowego. W stoczni niezbędne jest mnóstwo maszyn, które pozwolą na wykonywanie wszystkich nietypowych zleceń, które napływają do nich od właścicieli okrętów. W Polsce wciąż działa kilka stoczni z dużymi tradycjami, ale na rynku pojawiają się też nowe przedsiębiorstwa, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, pozwalający na prowadzenie tego typu działalności.

- W 2007 roku zakupiliśmy szereg nowych maszyn i urządzeń do obróbki skrawaniem i nie tylko. W 2009 roku powstała nowoczesna hala do obróbki skrawaniem o powierzchni 300 m2. Dziś jesteśmy w posiadaniu 800 m2 hal produkcyjnych i magazynowych oraz terenów użytkowych o powierzchni 5000 m2, co umożliwia nam skuteczną realizację wszelkich wykonywanych prac i usług – mówi właściciel firmy Karczmetal. Elementy wyposażenia statków, uchwyty i obejmy do rur.

Obróbka metali

Maszyny działające w stoczniach służą przede wszystkim do obróbki metali. Dlatego firmy, które wykonują wyposażenie okrętowe, można także poprosić o zrealizowanie innych, „lądowych” zleceń. Nowoczesny park maszynowy pozwala na wykonywanie wszelkiego rodzaju wyrobów metalowych przy pomocy różnych technik obróbki, takich jak cięcie blach, frezowanie, spawanie, szlifowanie, czy obróbka skrawaniem.

Wyposażenie okrętowe

Każdy okręt to skomplikowana, wielofunkcyjna konstrukcja. Żeby był odpowiednio wyposażony i gotowy do użytku, potrzeba wielu różnych elementów. Niezbędne są części, z których powstają rurociągi, elementy wentylacji, drabiny i stopnie do drabin, kołki uziemiające, włazy pokładowe, przejścia kablowe i wiele innych. Część z nich może się wydawać drobiazgami, ale bez tych metalowych elementów statek nie będzie po prostu spełniać swojej funkcji. Bardzo ważne, żeby każdy element był wykonany solidnie, z należytą starannością. W końcu na morzu trudno będzie nam znaleźć salon części zamiennych, kiedy coś niespodziewanie się zepsuje. Dlatego najlepiej wszelkie elementy wyposażenia okrętowego kupować od sprawdzonych producentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz