Artykuł sponsorowany

Opakowanie ma duże znaczenie!

Opakowanie ma duże znaczenie!

Kiedy słyszymy słowo opakowanie, na myśl przychodzi nam bardzo trafne skojarzenie – produkty żywnościowe. To właśnie one generują najwięcej różnorodnych typów opakowań, których rocznie w każdym kraju produkowanych jest kilkadziesiąt milionów. Warto pamiętać, że tworzywo, z którego jest zrobione dane opakowanie, a także jakość jego wykonania mają ogromne znaczenie! Poznaj nowe techniki produkcji opakowań.

Pojemniki mają ogromne znacznie

Dzięki pojemnikom żywność jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przed ingerencją z zewnątrz. Jest to bardzo mocno kontrolowana norma, jeśli chodzi o składowanie i bezpieczeństwo żywności w sklepach. Warto dodać, że opakowania nie spełniają tylko funkcji zebrania produktu w pewną miarę ilościową. Dzięki nowoczesnym technikom wytwarzania opakowań polepszają one jakość handlową danego produktu – znacznie wpływają na wydłużenie okresu ważności! Najnowsze technologie dotyczące przemysłu wyrobu opakowań przywędrowały do Polski z Europy Zachodniej – oraz z restrykcyjnymi unormowaniami prawnymi Unii Europejskiej. Wszyscy producenci oraz dystrybutorzy opakowań muszą wypełniać wiele norm bezpieczeństwa, zapewniając dzięki temu produkty  najlepszej jakości. Wyróżniającą się na ryku polskim firmą jest SM Partner Lidia Jóźwiak, dystrybuująca opakowania takich producentów jak Anis Opakowania, Linpac Packaging Polska, Nicator i Alfatec.

Nowoczesna technika topseal

Technika topseal polega na odgórnym zgrzewaniu pojemników folią termokurczliwą. Technika ta wykorzystywana jest głównie przy pakowaniu owoców miękkich – jagód, truskawek, malin czy porzeczek, a także owoców przetworzonych – mrożonek owocowych. Dzięki temu do owoców nie dostaje się dodatkowe, działające w sposób szkodliwy powietrze – a w pojemniku jest utrzymana odpowiednia wilgoć i temperatura. Takie owoce dłużej zachowują swoją świeżość i pełen smak, dzięki mikroperforacji. Inną, coraz bardziej popularną techniką tworzenia różnego rodzaju opakowań: pojemników, foremek czy opakowań cateringowych, jest produkcja opakowań cienkościennych. Dzięki temu oszczędza się materiał służący do wykonania opakowania, a co za tym idzie również środowisko. Zwiększa się też produktywność – opakowania są trwalsze i lepiej izolują jedzenie oraz innego typu produkty.

Z czego wytwarzane są opakowania?

Większość opakowań do produktów przemysłu mięsnego, garmażeryjnego, przetwórstwa owoców i warzyw, do produktów branży cukierniczej, piekarniczej i gastronomicznej wytwarzanych jest z wielu rodzajów plastiku. Najpopularniejszym z nich jest politereftalan etylenu (PET 1), z którego wytwarza się naczynia jednorazowe, talerze plastikowe, sztućce jednorazowe oraz kubeczki plastikowe. Folie zaś wytwarza się z polichlorku winylu (PVC). Pojemniki obiadowe i sałatkowe często wytwarza się z tworzywa styropianowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz