Artykuł sponsorowany

Mechaniczna obróbka metali i jej zastosowanie

Mechaniczna obróbka metali i jej zastosowanie

Produkty metalowe są podstawą wielu dziedzin produkcji i usług, stanowiąc komponenty maszyn i urządzeń, a także będąc częścią składową różnych niepowtarzalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Przygotowanie takich elementów wymaga specjalistycznej obróbki mechanicznej.

Podstawowe rodzaje obróbki mechanicznej

Przez obróbkę mechaniczną rozumie się przekształcanie podstawowych form metalowych metodą skrawania. Zgodnie z nazwą, metoda ta polega na wycinaniu różnymi narzędziami części materiału w ogólnej bryle w celu nadania jej wymaganego kształtu. Obróbka skrawaniem może się odbywać na kilka sposobów, zależnie od zastosowanych narzędzi i maszyn, zapewnia też rozmaite efekty – od ogólnego ukształtowania elementu po wycinanie precyzyjnych detali, rowków, otworów, a nawet formowanie gotowych elementów o określonym kształcie. Do podstawowych rodzajów obróbki skrawaniem zalicza się toczenie i frezowanie, mające na celu ogólne opracowanie materiału. Bardziej precyzyjne prace to szlifowanie, wiercenie, dłutowanie, gładzenie, przeciąganie, docieranie. 

Metody podstawowe stosowane są w celu nadania ogólnego kształtu surowej bryle materiału. Natomiast metody precyzyjne pozwalają na osiągniecie ostatecznego szlifu, dzięki któremu przedmiot jest idealnie dopasowany do potrzeb i posiada estetyczny wygląd. Wszystkie te formy obróbki wykonywane są za pomocą specjalistycznych maszyn, dziś już w większości sterowanych komputerowo, dzięki czemu pozwalają one na bardzo wysoką precyzję obróbki. Eliminowanie ludzkiego błędu, którego ryzyko istnieje przy ręcznym programowaniu tokarek, frezarek czy wiertarek sprawia, że możliwe jest nie tylko wykonywanie bardzo zaawansowanych konstrukcyjnie kształtów, ale też znacznie szybsza praca, przyczyniająca się do wydatnego skrócenia procesu produkcji.

Zastosowanie mechanicznej obróbki metali

Zastosowanie mechanicznej obróbki metali jest bardzo szerokie, począwszy od masowej produkcji drobnych elementów wykonywanych na potrzeby konkretnego produktu, a skończywszy na indywidualnych zamówieniach. Te ostatnie realizowane są w specjalnych zakładach specjalizujących się w wykonywaniu części na zamówienie. Duże elementy, produkowane chociażby dla przemysłu stoczniowego czy maszynowego, tworzone są zgodnie ze starannie przygotowaną dokumentacją, spełniając wymagania związane z konkretnym urządzeniem czy konstrukcją. 

Prace takie jak wytaczanie, roztaczanie, obróbka wiórowa elementów wielkogabarytowych wykonywane są za pomocą specjalnych narzędzi na przygotowanych elementach, odlanych i odkutych, a następnie poddanych bardziej precyzyjnemu kształtowaniu za pomocą specjalnych noży stosowanych w obrabiarkach. Tego typu usługi wykonuje między innymi firma Artech Rybnik Sp. z o.o. posiadająca na wyposażeniu najnowocześniejsze maszyny CNC o wysokiej dokładności. Zastosowanie takich usług jest bardzo szerokie i łatwiej wymienić dziedziny, w których obróbka metali nie ma zastosowania niż te, w których się ją wykorzystuje. Najczęstszymi odbiorcami są w szczególności producenci maszyn i urządzeń górniczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz