Artykuł sponsorowany

Lokalizacja systemów infrastruktury podziemnej

Lokalizacja systemów infrastruktury podziemnej

Nowoczesne miasta to nie tylko rozbudowana infrastruktura naziemna, czyli dziesiątki budynków, terenów zielonych, słupów energetycznych i innych elementów wpływających na funkcjonowanie całości. To również skomplikowana sieć instalacji podziemnych, mająca decydujący wpływ na nowe inwestycje.


Sieci podziemne i ich położenie

Nietrudno sobie wyobrazić skomplikowaną strukturę instalacji podziemnych, jakie funkcjonują pod powierzchnią nowoczesnego miasta. Ciągi energetyczne, światłowody komunikacyjne, rurociągi wodne, gazowe i kanalizacyjne tworzą prawdziwy labirynt, który z jednej strony usprawnia nasze życie, a z drugiej jest powodem prawdziwych zmagań inżynierów i budowlańców. Stawianie nowego budynku, przebijanie ulicy w celu usprawnienia komunikacji miejskiej czy jakiekolwiek inne prace ziemne to zarówno ryzyko uszkodzenia takiego systemu, jak i potrzeba dopasowania się do niego z uwagi na nowe instalacje. Kolejny budynek wymaga sprawnego doprowadzenia mediów, a więc i znajomości położenia ciągu, od którego można wykonać odprowadzenie.


Miasto to jednak nie tylko nowoczesne domy, dzielnice mieszkaniowe z apartamentowcami i szklane biurowce, ale też starsze obszary, budowane i uzbrajane ponad wiek wstecz. Nie zawsze zachowane plany są wystarczającym źródłem lokalizacji takich ciągów, dlatego przebudowa takich rejonów bywa szczególnie problematyczna. Jedną z możliwości jest wykonanie planów na nowo, czyli wykorzystanie specjalistycznej firmy usługowej, która zajmuje się odnajdywaniem i lokalizowaniem położenia systemów rur, kabli energetycznych czy ciągów kanalizacyjnych oraz wykonywaniem ich profesjonalnych planów. Usługi takie oferują dziś różne prywatne przedsiębiorstwa dysponujące odpowiednim sprzętem i specjalistami.

Nowoczesne metody lokalizacji sieci

Lokalizacja ukrytej pod ziemią sieci energetycznej lub gazowej jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa przyszłych pracowników budowlanych. Naruszenie gazociągu lub linii energetycznej w przeszłości było już powodem wielu katastrof i związanych z nim wypadków, w tym również śmiertelnych. Świadczące usługi tego rodzaju firmy dysponują odpowiednią technologią, dzięki której możliwe jest bardzo precyzyjne umiejscowienie kabla czy rurociągu i naniesienie jego pozycji na mapę. Firmy o profilu hydraulicznym, takie jak np. Szeląg, posiadają specjalistyczne wyposażenie, jak np. elektromagnetyczne systemy lokalizacji kabli i rur podziemnych, które w oparciu o najnowsze techniki cyfrowego przetwarzania sygnałów gwarantują precyzję wskazania trasy, głębokości i tożsamości lokalizowanych obiektów.


Urządzenia przeznaczone do wykrywania podziemnych ciągów są bardzo precyzyjne, dzięki czemu możliwe jest nie tylko ustalenie położenia, ale też głębokości obiektu. To informacja pozwalająca na dostosowanie prac ziemnych i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Taka wiedza pozwala też na zaoszczędzenie sporych kosztów inwestycyjnych, bowiem podczas wykonywania przyłączy można dostać się do sieci w konkretnym miejscu, bez potrzeby inwestowania w wiele godzin pracy koparki. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne sondy sygnałowe, które po wpuszczeniu do rur z tworzyw sztucznych, kanałów kablowych lub drenów pozwalają na bardzo precyzyjne ustalenie ich lokalizacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz