Jakie procesy można, a jakie należy zautomatyzować w zakładzie przemysłowym?

Jakie procesy można, a jakie należy zautomatyzować w zakładzie przemysłowym?

Zarówno niewielkie, jak i duże zakłady przemysłowe i produkcyjne mogą zostać wyposażone w nowoczesne urządzenia i roboty przemysłowe. Jakie procesy najczęściej zostają zautomatyzowane?

Strony www Strony www

Maszyny są coraz powszechniej wykorzystywane w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Ma to oczywiście związek z chęcią zwiększenia wydajności i jakości wytwarzanych produktów. Przedsiębiorcy korzystający z takiej możliwości mają też na uwadze względy ekonomiczne. Aby skutecznie konkurować z zakładami przemysłowymi mającymi siedziby w Europie Zachodniej, niezbędne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.

Procesy, jakie zostaną zautomatyzowane w zakładzie przemysłowym, nie zależą od jego wielkości, ale branży, w jakiej działa. Specjaliści wskazują przy tym, że pewne etapy produkcji powinny zostać zautomatyzowane w pierwszej kolejności. O jakich mowa?

Powtarzalny proces, czyli jaki?

Wykonywanie monotonnych czynności nie jest komfortowe dla pracownika. Nawet wówczas, gdy mowa o prostych pracach, nie można wyeliminować błędów. Te najczęściej są spowodowane nieostrożnością pracownika i rutynowym powtarzaniem czynności. Efektem może być niedokładne wykonanie poszczególnych prac. Z punktu widzenia ekspertów to pierwszy obszar, który należy zautomatyzować.

Postawienie na maszyny wszędzie tam, gdzie wykonuje się najprostsze, powtarzalne czynności jest najlepszym sposobem, aby zredukować do minimum straty spowodowane przez pracowników. Nie zawsze jest przy tym konieczne wypowiadanie umów zatrudnionym. Trzeba pamiętać, że produkcja składa się z wielu etapów. Po zautomatyzowaniu zakładu przemysłowego pracownicy wciąż są potrzebni, choćby po to, aby obsługiwać maszyny i nadzorować ich pracę.

Precyzja, czyli człowiek kontra maszyna

Roboty wykonują pracę niezwykle precyzyjnie. Prawidłowa konfiguracja maszyny może sprawić, że będzie ona w stanie wyprodukować w ciągu dnia setki lub nawet tysiące identycznych produktów. Do wykonania tego samego zadania pracownicy potrzebują znacznie więcej czasu. Z pewnością też nie wystarczą do tego np. dwa stanowiska pracy.

Roboty i nowoczesne maszyny pojawiają się wszędzie tam, gdzie od człowieka były dotychczas wymagane zdolności manualne. Ich wdrożenie sprawia, że firma jest w stanie wyprodukować więcej choćby półproduktów lub surowców potrzebnych do dalszej produkcji. 

Częściowo czy całkowicie zautomatyzowany zakład przemysłowy?

Jeżeli chodzi o zakłady przemysłowe, to stopień ich zautomatyzowania jest dziś różny. O ile właściciele jednych firm decydują się zastosować roboty wyłącznie tam, gdzie jest to niezbędne, to inni decydują się wdrożyć maszyny również tam, gdzie człowiek radził sobie do tej pory całkiem dobrze. W Polsce sytuacja prezentuje się tak, że najczęściej zautomatyzowane zostają stanowiska wymagające precyzji i te, na których wykonuje się powtarzalne czynności. W Europie Zachodniej coraz więcej przedsiębiorców decyduje się maksymalnie wykorzystać potencjał maszyn, bo już wcześniej przekonali się oni o tym, że urządzenia pozwalają zdobyć przewagę nad konkurencją.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także