Jakie maszyny powinno mieć przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką metalu?

Jakie maszyny powinno mieć przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką metalu?
Do obróbki metali wykorzystywane są różne techniki i procesy. Każdy z nich wymaga użycia innych narzędzi i maszyn. Przedsiębiorstwa, które specjalizują się w obróbce, zazwyczaj dysponują najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi, a także zatrudniają odpowiednich specjalistów.

To, jaką metodę wybierze się do obróbki metalu, zależy głównie od efektu, jaki chce się osiągnąć. Poszczególne techniki i metody koncentrują się na różnych aspektach, jedne stawiają na zmianę właściwości fizycznych, inne wpływają na właściwości chemiczne obrabianego materiału.

Firmy, które specjalizują się w tego typu obróbce, muszą dysponować odpowiednim parkiem maszynowym, który nie tylko pozwala osiągnąć zamierzony efekt, ale także umożliwia wykonanie obróbki precyzyjnie, tak by można było otrzymać produkt najwyższej jakości. Operatorzy takich maszyn muszą posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, jak również powinni zostać wcześniej odpowiednio przeszkoleni w zakresie przepisów BHP, co regulują Kodeks pracy oraz rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki (źródło: promotor.elamed.pl).

Przedsiębiorstwa zajmujące się w obróbką metali muszą posiadać odpowiednie maszyny. Ich rodzaj zależy od tego, w jakiej metodzie i technice obróbki specjalizuje się dany zakład. Wyróżnia się obróbkę skrawaniem, plastyczną, cieplną i chemiczną.

Toczenie, frezowanie, szlifowanie

To metody stosowane w obróbce skrawaniem. Przedsiębiorstwa wykorzystujące technikę toczenia muszą posiadać na swoim wyposażeniu tokarki, które obsługiwane są przez wykwalifikowanych tokarzy. Na rynku istnieje wiele bardzo różnych modeli i rodzajów tokarek - od uniwersalnych, produkcyjnych, po specjalistyczne, dedykowane konkretnym branżom. Obrabiany materiał obraca się, a jego powierzchnia skrawana jest narzędziem obróbczym (nóż tokarski, wiertło itp.).

Frezowanie odbywa się za pomocą urządzenia zwanego frezarką. Za jej pomocą można obrabiać zarówno powierzchnie płaskie, jak i o skomplikowanych kształtach. Obróbka dokonywana jest z użyciem frezu, który zostaje wprawiony w ruch obrotowy, a do tego przesuwa się wzdłuż obrabianego materiału. Wyróżnić można frezarki pionowe, poziome, uniwersalne, ale także specjalistyczne (np. do kół zębatych).

Obróbka ścierna, czyli inaczej szlifowanie, może być dokonywana z wykorzystaniem różnych narzędzi. Najczęściej są to rożnego rodzaju osełki (pilniki ścierne), arkusze lub taśmy ścierne albo ściernice. Te ostatnie mogą być trzpieniowe, tarczowe, garnkowe lub specjalne.

Inne metody obróbki

Inne techniki obróbki metali mogą wiązać się z jeszcze większymi nakładami na specjalistyczne maszyny i urządzenia. Przy obróbce plastycznej może czasami wystarczyć ręczne kucie, ale niekiedy wykonuje się je również w sposób mechaniczny, a wtedy używa się pras lub kuźniarek.

Podobnie tłoczenie wymaga użycia pras, natomiast obróbka poprzez ciągnienie wymaga już wykorzystania ciągarek. Walcowanie natomiast przeprowadzane jest głównie dzięki walcarkom (wzdłużne, poprzeczne, skośne). Obróbka cieplna wymaga podgrzewania materiałów do wysokich temperatur, co wiąże się z posiadaniem odpowiednich pieców.

Obróbkę materiałów można przeprowadzać na wiele sposobów, w zależności od potrzeb. Determinuje to również użycie odpowiednich maszyn. Zazwyczaj przedsiębiorstwa specjalizują się w jednej lub kilku metodach obróbki.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także