Artykuł sponsorowany

Jak działa hydraulika siłowa?

Jak działa hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa wykorzystywana jest do bardzo wielu zastosowań. Układy hydrauliczne niejednokrotnie działają w bardzo trudnych warunkach, dlatego muszą być wykonane z odpowiednią starannością. Jak działają te skomplikowane mechanizmy?

Zasada działania

Hydraulika siłowa wykorzystuje ciśnienie sprężonej cieczy. Dzięki niemu może napędzać różne urządzenia. Jest też stosowana do sterowania nimi. Napęd hydrauliczny składa się z układu elementów, które ściśle ze sobą współpracują, przenosząc całą potrzebną energię na płaszczyznę, odpowiadającą za wykonywanie jakiegoś konkretnego ruchu.  Hydraulika siłowa była stosowana już w czasach starożytnych – dzięki niej działały słynne akwedukty. Żeby zwiększyć wydajność układów hydraulicznych, zamiast wody stosuje się w nich oleje, które charakteryzują się dużo większą gęstością. Pozwala to znacznie zwiększyć uzyskiwaną energię. Układy hydrauliczne mogą być bardzo wydajne – nawet niewielkie pompy pozwalają na uniesienie kilkuset ton. Praca urządzeń hydraulicznych przebiega dwuetapowo – najpierw wytwarzane jest podciśnienie, które powoduje zassanie cieczy ze zbiornika. Następnie dochodzi do wtłoczenia oleju do systemu hydraulicznego, co wymusza jego ruch i tworzy podciśnienie. Ciśnienie musi być dość silne, by przezwyciężyć opór urządzenia.

Zastosowania hydrauliki siłowej

Dzięki swoim zaletom hydraulika siłowa używana jest do bardzo wielu zastosowań. Dzięki niej powstały bardzo skuteczne pompy hydrauliczne, stosowane w napędach wielu różnych urządzeń mobilnych. Wykorzystuje się je także w podnośnikach siłowych (np. w dźwigach), siłownikach, hamulcach, prasach i obrabiarkach. Hydraulika siłowa wykorzystywana jest też w różnych zaworach i cylindrach hydraulicznych, przeznaczonych do przenoszenia bardzo dużych ciężarów. Na rynku istnieją też silniki hydrauliczne, chłodnice i akumulatory.

Na najwyższym poziomie

Układy hydrauliczne narażone są na bardzo duże obciążenia. Pracują w trudnych warunkach – w otoczeniu gazów i cieczy. Bardzo ważne jest, aby każdy element układów hydraulicznych był odpowiednio wykonany. Tu nie ma miejsca na słabe punkty. Dlatego elementy armatury hydraulicznej warto kupować tylko od sprawdzonego producenta, posiadającego niezbędne certyfikaty potwierdzające jakość jego produktów. Firmą, która na elementach hydraulicznych zbudowała swoją legendę, jest Schwer Fittings Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo powstało jeszcze przed drugą wojną światową. Od początku specjalizowało się wytwarzaniu zaworów, złączek i innych elementów instalacji hydraulicznych. Dziś jego produkty cenione są na całym świecie. Kupując przedmioty z oferty tej firmy możemy być pewni, że mamy do czynienia z elementami najwyższej jakości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz