Artykuł sponsorowany

Jak często wzorcować wagi?

Jak często wzorcować wagi?

Wzorcowanie, inaczej zwane kalibracją, opiera się na znalezieniu odpowiedzi na pytanie – jak dokładna jest dana waga? To szczególnie istotna kwestia zwłaszcza w przypadku wag, które są niezbędne do obliczania opłat targowych oraz przy paczkowaniu towarów. Legalizacji oraz wzorcowaniu podlegają także wagi potrzebne do wykonywania analiz laboratoryjnych, przy tworzeniu lekarstw na receptę oraz te wykorzystywane w gabinetach lekarskich.

Wzorcowanie pozwala określić różnicę między wartością wzorcową jednostki miary a wskazaniem, które pokazuje nasza waga. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy nasz sprzęt jest w 100% precyzyjny i czy nadaje się do dalszego użytkowania.

Dlaczego wzorcowanie jest takie ważne?

Wagi są powszechnie stosowane i niezbędne w codziennym życiu. Korzystamy z nich przy różnorodnych okazjach. W gabinecie lekarskim sprawdzamy, czy nie mamy nadwagi, natomiast na targu odmierzamy potrzebną nam ilość warzyw lub owoców. To oczywiste, że chcemy mieć pewność, że sprzęt wskazuje rzeczywistą wagę kupowanych przez nas produktów, ponieważ od tego zależy, ile ostatecznie zapłacimy. Precyzja jest niezwykle istotna także w przemyśle farmaceutycznym – pracownik apteki przygotowując dla nas lek na zamówienie musi mieć gwarancję, że wszystkie składniki są skrupulatnie odliczone – w końcu od tego zależy skuteczność preparatu. Wzorcowanie jest więc bardzo potrzebne i ważne z punktu widzenia konsumentów. Wszystkie wagi powinny zawsze wskazywać właściwą wartość. To szczególnie istotne także dla przedsiębiorców, którzy są obarczeni odpowiedzialnością za stosowanie się do przepisów związanych z legalizacją i wzorcowaniem wag.

Legalizacja i wzorcowanie – kiedy musi być wykonane?

Wszystkie wagi, które znajdują się w sprzedaży, powinny mieć oznaczenia informujące o ich dokładności razem z datą legalizacji, która jest ważna przez cztery lata. Utrata legalizacji nie oznacza jednak konieczności zakupu nowego sprzętu. W tej sytuacji należy znaleźć godną zaufania firmę, która zajmuje się wzorcowaniem wag oraz ich naprawą i legalizacją. Tego typu usługi świadczy zaufana firma UstroWag z Ustronia.

Legalizacja i wzorcowanie wag to proces niezbędny, dzięki któremu mamy pewność, że wagi dostępne w przychodniach, aptekach, supermarketach czy na targach przedstawiają wartości zgodne z rzeczywistością.  Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą sprawdź, czy wszystkie wagi, z których korzystają Twoi pracownicy, mają aktualną datę legalizacji. Pamiętaj, że nie musisz od razu kupować nowego sprzętu – wystarczy, że udasz się do sprawdzonej firmy zajmującej się naprawą wag.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz