Artykuł sponsorowany

Historia tartaków – usługi i produkty tartaczne

Historia tartaków – usługi i produkty tartaczne

Wykorzystanie drewna przez człowieka to tradycja tak stara, jak historia ludzkości. Przez stulecia przetwarzaliśmy pnie drzew na przedmioty użytkowe, a potem na deski i belki do budowy domów i produkcji mebli. Od rewolucji przemysłowej proces obróbki przyjął postać mechaniczną i rozwinęły się tartaki.

Tartak – zakład z tradycjami

Podczas procesu przetwórczego w tartaku z surowych pni drzew, pozyskanych w lasach, powstają różnorodne elementy – niezbędne podczas wykonywania prac budowlanych. Oferowany asortyment jest zróżnicowany pod względem wielkości, kształtu i stopnia obróbki. Dzięki temu można go wykorzystać jako materiał pomocniczy albo wykończeniowy zarówno we wnętrzach domów, jak i na elewacjach.

Choć powstanie tartaków zazwyczaj kojarzymy z XIX wiekiem i wynalezieniem maszyny parowej, przemysłowa produkcja drewna ma znacznie dłuższe korzenie. Małe zakłady produkcyjne zakładano już w XVI wieku na terenach dworskich, często otoczonych bujnymi lasami, stanowiącymi doskonałe źródło materiału. Przemysł tartaczny rozwinął się w Polsce właśnie w XVI wieku i był związany z wywozem drewna do Anglii oraz do Niderlandów. Ówczesne młyny tartaczne, jak nazywano zakłady przetwarzające drewno, funkcjonowały w sąsiedztwie młynów zbożowych, produkując między innymi deski, belki, bale i podobne materiały. W tym okresie na terenie naszego kraju działało już około 100 tartaków.

Obecnie oferta tartaków jest znacznie bogatsza. Niemal każdy oferuje m.in. takie elementy drewniane, jak doskonałej jakości łaty czy odpowiednio przygotowane drewno opałowe. To nie tylko dowód nowoczesności produkcji, ale i tego, że dobre tartaki odpowiadają na potrzeby współczesnego rynku. Dzięki takiemu podejściu możliwa jest kontynuacja wielowiekowych tradycji w coraz bardziej innowacyjnej, zmechanizowanej formie.

Usługi i produkty tartaczne obecnie

Drewno stanowi podstawowy materiał konstrukcyjny wykorzystywany na budowach i w meblarstwie. Odpowiednio przygotowane deski szalunkowe czy kontrłaty umożliwiają wykonanie podstawowego szkieletu oraz stanowią pomoc przy pracach ziemnych. Szczególnie przydatne takie drewno bywa przy tworzeniu popularnych w ostatnich latach domów kanadyjskich. Są one uważane nie tylko za tańsze, ale również bardziej ekologiczne.

Tartak zapewnia nie tylko produkcję elementów drewnianych przydatnych w budownictwie, ale również zagospodarowuje odpady w postaci wiórów przeznaczając je do produkcji brykietów i płyt. Asortyment jest więc zróżnicowany, a wśród oferowanych produktów znajdują się zarówno te surowe, jak i już częściowo obrobione, przygotowane do bezpośredniego wykorzystania.

Poza przecieraniem, czyli cięciem dużych drewnianych pni na mniejsze elementy, Piszczór M.W. Tartak usługowo-handlowy s.c oraz inne firmy z tej branży oferują też usługi, dzięki którym surowe drewno jest przygotowane do konkretnych zastosowań. Jedną z takich czynności jest impregnacja zanurzeniowa. Polega ona na umieszczaniu gotowych desek lub belek w specjalnej substancji chemicznej, która, wnikając we włókna, zwiększa odporność materiału na zagrożenia biologiczne oraz zmniejsza jego podatność na palenie.

Na zamówienie dla indywidualnych klientów tartaki wykonują też bardzo konkretne produkty, jak deski, belki czy bale o określonych wymiarach. Nie można też zapomnieć o odpadach tartacznych, jak wióry do produkcji płyt czy drewno kominkowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz